Zastosowanie kluczy Torx. Jak ich używać?

Klucze Torx to narzędzia, które stały się niezwykle popularne w świecie motoryzacji, elektroniki i nie tylko. Dzięki swojemu unikalnemu kształtowi i konstrukcji są one wyjątkowo przydatne w wielu pracach technicznych. Czym one właściwie są? Jak ich używać? Czym się różnią od innych kluczy?

Czym są klucze Torx?

Klucze Torx (nazywane również kluczami gwiazdkowymi), to narzędzia do dokręcania i odkręcania śrub oraz wkrętów, które mają specjalne wgłębienia w kształcie gwiazdy na swoich głowicach. Te gwiazdkowe wzory są charakterystyczne dla kluczy Torx i są oznaczane literą „T” oraz cyfrą, np. T10, T20. Więcej o rozmiarach w dalszej części artykułu.

Jakość trwałych kluczy torx umożliwia pracę w trudnych lub skomplikowanych warunkach. Na rynku są dostępne następujące warianty wspomnianych kluczy:

 • klucze nasadowe,
 • klucze trzpieniowe.

Klucze nasadowe to narzędzia, które pozwalają na bardziej precyzyjne dokręcanie lub odkręcanie. Charakteryzują się wymiennymi końcówkami, które można dostosować do różnych rozmiarów śrub. Z kolei klucze trzpieniowe mają jednoczęściowe końcówki, które nie są wymienne. Ponadto są bardziej wytrzymałe i mniej narażone na uszkodzenia.

Czym się różnią klucze Torx od innych?

Klucze Torx różnią się od innych narzędzi głównie ze względu na swoją specyficzną konstrukcję głowicy. Główną różnicą jest kształt głowicy klucza. Jest ona w kształcie gwiazdy, zwykle z sześcioma lub osiemnastoma wypustkami. Kolejną różnicą jest sposób przylegania do śruby lub wkrętu. Klucze Torx znacznie lepiej przylegają i mają zdecydowanie dokładniejszy sposób dokręcania i odkręcania śrub. Ponadto mają znacznie mniejszą tendencję do uszkodzeń.

Jakie są rozmiary kluczy Torx?

Klucze Torx występują w różnych rozmiarach, które są oznaczane odpowiednimi cyframi i literą „T”. Oto niektóre z najczęściej spotykanych rozmiarów:

 • T1 (0,81 mm),
 • T5 (1,42 mm),
 • T7 (1,99 mm),
 • T10 (2,74 mm),
 • T15 (3,27 mm),
 • T20 (3,86 mm),
 • T25 (4,43 mm),
 • T30 (5,52 mm),
 • T40 (6,65 mm),
 • T50 (8,83 mm),
 • T60 (13,25 mm),
 • T70 (15,51 mm),
 • T80 (17,54 mm),
 • T90 (19,92 mm).

Jak używać kluczy Torx i gdzie się je stosuje?

Klucze Torx używa się w sposób bardzo podobny do tradycyjnych śrubokrętów. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni rozmiar klucza, który pasuje do głowicy śruby lub wkrętu. Następnie wkładamy klucz do śruby i kręcimy w odpowiednim kierunku. Jeśli chcemy ją dokręcić, to obracamy klucz zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. W przypadku odkręcania – obracamy przeciwnie do kierunku wskazówek.

Zastosowanie kluczy Torx jest szerokie. Używa się ich w branży:

 • Motoryzacyjnej – montaż i demontaż elementów samochodowych.
 • Elektronicznej – naprawa urządzeń (telewizory, laptopy i telefony).
 • Meblarskiej – montaż mebli, a zwłaszcza te wyprodukowane w formie flat-pack.
 • Przemysłowej – naprawa oraz konserwacja maszyn przemysłowych i urządzeń produkcyjnych.

Klucze Torx to niezastąpione narzędzia. Warto mieć je w swoim zestawie narzędziowym, ponieważ są niezwykle użyteczne i trwałe. Każdy majsterkowicz, który na co dzień pracuje ze śrubami, powinien zaopatrzyć się w pełny komplet, aby móc bez obaw montować poszczególne elementy.