Rok szkolny 2021/2022
Sprzątamy świat
W piątek 17.09.2021 r. wyposażeni w rękawice i worki ruszyliśmy, jak co roku, by sprzątać okolicę szkoły. Tym razem przydzielono nam pobliski las. Pogoda wprawdzie nie dopisywała (było deszczowo i…
Warsztaty pt. „Pilot-rozbitek na morzu”
15.09.2021 r.na lekcji historii uczniowie pracowali metodą warsztatową, bazując na materiale historycznym dotyczącym polskiego pilota z Dywizjonu 303, który rozbił się nad kanałem La Manche i 7 dni dryfował na…
Rok szkolny 2019/2020
Dziadek do orzechów
Na środę 4 grudnia zaplanowaliśmy wizytę w Teatrze Palladium. Chcieliśmy obejrzeć spektakl taneczno-baletowy pt. ?Dziadek do orzechów?, który znany jest na całym świecie jako najsłynniejsze przedstawienie zimowe. Było warto! Zobaczyliśmy grupę taneczną i solistów w barwnych kostiumach wykonujących repertuar baletowy, wzbogacony o techniki taneczne (np. modern dance) oraz gimnastykę artystyczną. Wszystko przepełnione tajemnicą, magią, klimatem świąt i wzruszającą, ponadczasową muzyką Piotra Czajkowskiego. Najbardziej jednak podobał nam się słynny taniec Śnieżynek w wykonaniu zawodowych tancerzy i dzieci ze szkoły tańca. Po spektaklu można było osobiście poznać artystów, no i zrobić sobie z nimi zdjęcie.
W Teatrze Baj
W piątek 18 października wybraliśmy się do teatru na sztukę pt. ?Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?. Twórcy tego spektaklu, dzięki zastosowaniu różnych środków teatralnych: grze aktorów, multimediom, lalkom, muzyce i ciekawym rekwizytom, zabrali nas w podróż po mrocznym okresie drugiej wojny światowej. Wraz z dwójką bohaterów, Irenką i Jurkiem, przemierzaliśmy drogę z Polski do Meksyku, odkrywając przy tym nieznane dotąd wydarzenia związane z odyseją Polaków deportowanych po sowieckiej inwazji na nasz kraj.
Spektakl powstał jako koprodukcja polsko-meksykańska w ramach projektu ?Dzieci z Santa Rosa?.
Teatr w pigułce
W piątek 04.10.2019 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu, które zostało przygotowane w ramach edukacji artystycznej przez Fundację Meritum i Teatr Baj. Ta specjalnie zaprojektowana instalacja pt. ?Łamigłówka Teatralna? powstała by w nowatorski sposób przybliżyć młodym widzom różne formy teatralne. Prowadzeni przez moderatora przemierzaliśmy w ciemności korytarze, które prowadziły nas do ośmiu stacji teatralnych m.in. teatru czarnego, teatru iluzji, teatru lalek czy teatru papieru. Za każdym razem otwierał się przed nami świat sceny, a my stawaliśmy się jego częścią. Poznawaliśmy przy tym techniki, sposoby gry aktorskiej, chłonęliśmy dźwięki, obrazy, rodziły się w nas różne emocje, doświadczaliśmy czegoś tajemniczego. Łamigłówka Teatralna to wyjątkowe miejsce, gdzie można dotknąć teatru, a przy okazji przeżyć niezapomnianą przygodę.
Zachęcamy wszystkich, by spróbowali. Naprawdę warto!
Spotkanie z historią
W ramach projektu ?Edukacja młodzieży z wykorzystaniem narracji filmowej w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej? 03.10.2019 r. wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych dramatycznym wydarzeniom z dziejów naszej Ojczyzny. Obejrzeliśmy krótki film, który pokazywał, jak przekupieni przez Rosję posłowie na Sejm z 1773 r. chcą usankcjonować I rozbiór Polski. Obecny tam poseł Tadeusz Rejtan próbuje nie dopuścić do tego haniebnego aktu zdrady. Następnie odbyły się warsztaty nawiązujące do tego, co zobaczyliśmy podczas projekcji. Przybliżyły nam one ten trudny czas w historii oraz pozwoliły odkryć nieznane jeszcze szczegóły historyczne. Na koniec stanęliśmy przed poważnym zadaniem. Odwołując się do własnego patriotyzmu, tworzyliśmy listę obowiązków młodego Polaka względem Ojczyzny.
Rok szkolny 2018/2019
Spacerkiem po Jurze
W tym roku wybraliśmy się na wycieczkę w dniach 13-15 maja. Zaplanowaliśmy zwiedzanie Jury Krakowsko ? Częstochowskiej. To miał być aktywnie spędzony czas. Wprawdzie pogoda nas nie rozpieszczała, ale te trzy dni spędziliśmy naprawdę wspaniale, poznając uroki Wyżyny Krakowsko ? Częstochowskiej.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum w Starym Młynie w miejscowości Żarki. Mieliśmy okazję poznać historię pięciu głównych rzemiosł: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Następnie zapakowaliśmy się na pokład samochodów terenowych i wyruszyliśmy szlakiem jurajskich ścieżek obfitujących w wapienne ostańce oraz piękne krajobrazy. Na koniec nieco zmęczeni i głodni zawitaliśmy do pobliskiej pizzerii, gdzie każdy mógł przygotować sobie pizzę. Smakowały wyśmienicie!
Drugi dzień obfitował w jeszcze więcej atrakcji, choć ze względu na nieustający deszcz, musieliśmy nieco zmienić plany. Zaliczyliśmy wspinaczkowe zajęcia terenowe z instruktorami, zwiedziliśmy zamek w Ogrodzieńcu (najbardziej podobała nam się komnata tortur). Wstąpiliśmy też na kręgle, a wracając do miejsca zakwaterowania zajechaliśmy jeszcze do zamku w Bobolicach( wszyscy znamy go z serialu ?Korona królów?).
Ostatni dzień upłynął pod hasłem ?Przemierzamy Ojcowski Park Narodowy?. Wędrówka nie była łatwa, podążaliśmy za przewodnikiem błotnymi ścieżkami wzdłuż Prądnika, podziwiając zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz najbardziej charakterystyczne elementy najmniejszego Parku Narodowego, np. Bramę Krakowską czy Rękawicę.
Do domu przywieźliśmy pamiątki i całe mnóstwo wrażeń, które na długo pozostaną z nami.
W teatrze
27.03. wybraliśmy się do Teatru Rampa na spektakl, pt. ?Tajemniczy ogród? w reżyserii Cezarego Domagały. Ta niezwykła opowieść muzyczno?teatralna o perypetiach Mary Lennox w domu wuja Archibalda przeniosła nas w świat tajemnic, kryjących się w zakamarkach angielskiej posiadłości i otaczających ją ogrodach. Dynamiczne, pełne wdzięku widowisko przepełniała nie tylko wzruszająca melancholia, ale przede wszystkim duża doza humoru. Z przyjemnością oglądaliśmy występy aktorów na żywo, podziwialiśmy przepiękne kostiumy oraz zachwycaliśmy się bogatą i barwną scenografią. Spektakl wzruszał i bawił. Przekonaliśmy się, że nie tylko kino może być świetną rozrywką. Z pewnością jeszcze tu wrócimy.
W otoczeniu greckich bogów
06.03. mieliśmy okazję po raz kolejny wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Będąc uczestnikami programu Fundacji Szkatułka pt. ?4x wyobraźnia? spotkaliśmy się na poddaszu, aby poznać greckich bogów i poszukać śladów kultury hellenistycznej we współczesnym świecie. Było ciekawie, zabawnie i… smacznie. Obserwowaliśmy niebieskie konstelacje, rozmawialiśmy o czarnej dziurze, przedstawialiśmy teatrzyk cieni z udziałem bogów i herosów. Po przerwie na pyszną lemoniadę zamieniliśmy się w aktorów. Wykorzystując różne rekwizyty, przygotowaliśmy scenki ukazujące powstanie świata, pojawienie się bogów oraz ich wpływ na życie starożytnych Greków i Rzymian. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.
Podróż w nieznane
5 grudnia rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań w Fundacji Szkatułka, promujący czytelnictwo. Tym razem uczestniczyliśmy w warsztatach, których motywem przewodnim była podróż. Najpierw na podstawie fragmentów filmów dowiedzieliśmy się, jakie są powody podróżowania. Potem otrzymaliśmy zadanie ? przygotować teatrzyk cieni w oparciu o opowiadanie Umberto Eco. To było nie lada wyzwanie, ale poradziliśmy sobie świetnie.
Chwila odpoczynku (kanapki i lemoniada przygotowana przez panią Darię smakowały wyśmienicie) i kolejna próba naszych aktorskich możliwości. Tworzyliśmy scenki o podróżowaniu z wykorzystaniem rekwizytów oraz naszej wyobraźni. Poddasze opuszczaliśmy w świetnych humorach z przeświadczeniem, że dalekie podróże można odbywać nie wychodząc z domu.
Spotkanie z królem wojownikiem
27 listopada wraz z klasą V b wyruszyliśmy do Wilanowa. Chcieliśmy zwiedzić rezydencję króla Jana III Sobieskiego oraz poznać go nieco bliżej. Spacerując po królewskich komnatach, oglądaliśmy niezwykłe dzieła sztuki upamiętniające zwycięstwa tego odważnego władcy. Podziwialiśmy komnaty, w których odpoczywał po trudach wojennych i spędzał czas z rodziną. Dowiedzieliśmy się także, jaką władał bronią i jaką nosił zbroję podczas licznych wypraw wojennych. Rozwiązywaliśmy przy tym różne zadania , które pozwoliły nam odkryć miejsca zwycięskich bitew króla, ustalić, jakimi cechami powinien odznaczać się hetman, zapoznać się z listami pisanymi do ukochanej żony Marysieńki, a nawet poznać imię jego ulubionego rumaka. To była niezwykła podróż w czasie.
Historia jednej przyjaźni
17.10.2018 r. w ramach edukacji filmowej wybraliśmy się do kina w Falenicy na jeden z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w 2014 r. pt. ?Wojna na deski?. Projekcję poprzedziła prelekcja wprowadzająca w problematykę filmu, który pokazywał historię o tym, jak łatwo czasem zatracić się w rywalizacji i zaryzykować dla niej przyjaźń. Dzięki głównym bohaterom, Basowi i Ziggy?emu, mogliśmy odpowiedzieć sobie na ważne pytania:
? Czy przyjaźń ?robi się? sama?
? Jak reagować na przemoc?
? Kto może nam pomóc w takich przypadkach?
Wracaliśmy w pełni przekonani, że wygrana to nie wszystko i że dużo ważniejsza jest jednak przyjaźń.
Spacer po Warszawie
We wtorek 16.10.2018 r. wyruszyliśmy komunikacją miejską na spotkanie z historią. Fundacja ?Szkatułka? zorganizowała dla nas spacer na podstawie książki Marcina Szczygielskiego pt. ?Arka czasu?. Jej bohaterem jest żydowski chłopiec, Rafał, który trafia do getta. Dzięki pomocy Polaków wydostaje się na wolność, ale musi się ukrywać.
Przemierzaliśmy ulice Warszawy śladami Rafała, odnajdując drogę przy pomocy zdjęć i map, które otrzymaliśmy od organizatora. Po drodze czytaliśmy fragmenty książki, żeby przywołać miejsca i ludzi je zamieszkujących. Na koniec mogliśmy skosztować pysznego chleba, którym poczęstował nas przewodnik.
To była pouczająca i niezapomniana podróż w czasie. Wracaliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i gotowi na kolejne takie wyzwania.
Dziewczynki pamiętały!
Z okazji Dnia Chłopaka, który w tym roku przypadł w niedzielę, dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę. W piątek 28.09. uroczyście wniosły do klasy tacę z własnoręcznie upieczonymi i pięknie przyozdobionymi czekoladowymi babeczkami. Do tego dołączyły życzenia: uśmiechu, szkolnych sukcesów i jak najlepszych wzajemnych relacji. Smakowite wypieki zniknęły szybko, ale miła atmosfera towarzyszyła nam do końca dnia.
Akrobaci z Happy GYM
W piątek 28.09. zostaliśmy zaproszeni na salę gimnastyczną, gdzie już czekali na nas instruktorzy i jednocześnie akrobaci, udzielający się w Happy GYM (wawerska sala do integracji sensorycznej i gimnastyki). Prezentując swoje niezwykłe umiejętności, jednocześnie zachęcali nas do podjęcia sportowego wyzwania i aktywnego spędzania czasu wolnego. Otrzymaliśmy też ulotki oraz słowne zaproszenie na ulicę Patriotów do Happy Kids GYM.
W niedzielę zaś mogliśmy podziwiać piękny akrobatyczny pokaz naszych gości w telewizyjnym show ?Mam talent?. Życzymy im wytrwałości w drodze do zwycięstwa!
Rok szkolny 2017/2018
Wesoła zabawa w ,,Pętelce?
Miłą niespodziankę z okazji Dnia Dziecka przygotowali dla nas Rodzice. W piątek 08.06. mama Julki, pani Aneta Cielebąk, zabrała całą klasę do klubu ,,Pętelka? w Falenicy, gdzie czekały już przygotowane przeróżne atrakcje. Najpierw musieliśmy wykazać się zdolnościami twórczymi oraz pomysłowością w tworzeniu ciekawego lub zabawnego stwora z butelki i rozmaitych materiałów plastycznych. Nasze dzieła były oryginalne i , jak się okazało, miały nam posłużyć do? puszczania baniek. Przerwa na popcorn pozwoliła przygotować się do kolejnego wyzwania. Stworzyliśmy dwie drużyny, a potem strzelaliśmy do celu piankowymi pociskami. Rywalizacja była wyrównana. Na koniec trzeba było nieco pogłówkować i ułożyć puzzle wykonane przez przeciwną drużynę. Bawiliśmy się wspaniale pod czujnym okiem naszej wychowawczyni, pani Cielebąk i pań prowadzących. W drodze powrotnej postanowiliśmy wstąpić na pyszne, zimne lody. Dzień był upalny, więc pochłonęliśmy je z apetytem. DZIĘKUJEMY WAM, KOCHANI RODZICE!
Trzy dni na Kaszubach
To była nasza pierwsza tego typu wyprawa. Do wyjazdu na Kaszuby solidnie się przygotowaliśmy. Trzy dni poza domem to nie byle jakie wyzwanie. Wyruszyliśmy rankiem 9 maja spod szkoły. Pierwszym etapem podróży było miasto Kopernika ? Toruń. Tutaj zostaliśmy zaangażowani w grę miejską, pt. ,,Tajemnice Meriana?. Wykazaliśmy się niebywałą aktywnością i choć nie zajęliśmy pierwszego miejsca, zabawa była przednia. Najbardziej smakowały toruńskie pierniki.
Później autokarem udaliśmy się do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, gdzie zobaczyliśmy największy w Europie radioteleskop i dowiedzieliśmy się o najnowszych osiągnięciach badawczych astronomii. Czekała nas jeszcze długa droga do miejsca zakwaterowania, którym okazał się przepięknie położony wśród lasów nowoczesny pensjonat ,,Leśne Ustronie?.
Następnego dnia, tj.10 maja, po śniadaniu wyruszyliśmy do Gdyni. Tam czekał na nas ,,Dar Pomorza? ? wiekowy statek-muzeum. Kolejnym wyzwaniem okazała się Leśna Ekspedycja w Kolibiki Adventure Park. Tutaj pod czujnym okiem instruktorów pokonywaliśmy nasze słabości, uczyliśmy się współdziałania i odkrywaliśmy swoje zdolności. Na odpoczynek udaliśmy się do Gdańska, gdzie kupiliśmy mnóstwo pamiątek.
Trzeci i ostatni dzień wycieczki poświęcony został Państwu Krzyżackiemu. Dlatego pierwsze kroki skierowaliśmy do średniowiecznego arcydzieła architektury obronnej i rezydencyjnej ?zamku w Malborku. Dowiedzieliśmy się, że Krzyżacy zbudowali go wyodrębniając Zamek Wysoki, Zamek Średni i Przedzamcze. Przed powrotem do Warszawy wstąpiliśmy na chwilę do Działdowa. W Interaktywnym Muzeum poznaliśmy, przy pomocy nowoczesnej techniki, dzieje Państwa Krzyżackiego. Wieczorem radośni, pełni wrażeń, ale też trochę zmęczeni wróciliśmy do Warszawy. Ciekawe, gdzie wybierzemy się za rok?
Na Poddaszu w Fundacji Szkatułka
Kolejne spotkanie w ramach programu ,,Jaka książka? odbyło się na Poddaszu 26.04.2018 r. Tym razem panie przygotowały dla nas trudny, ale jakże pouczający temat poświęcony władzy i jej obecności w literaturze. Na początku oglądaliśmy slajdy i słuchaliśmy prelekcji, a potem sami musieliśmy wykazać się umiejętnością skomponowania ciekawej historii, mając do dyspozycji wylosowany wcześniej motyw, słowo klucz oraz rekwizyty. To była radosna, choć nieco burzliwa twórczość. Wszystkim grupom udało się stworzyć ciekawe scenki, które na koniec zostały zaprezentowane i nagrodzone gromkimi brawami.
Wiosną odkrywamy talenty
W tym roku pierwszy dzień wiosny nie był ani słoneczny, ani ciepły, ale nam to nie przeszkadzało. Z utęsknieniem czekaliśmy na tę najpiękniejszą porę roku, dlatego chcieliśmy powitać ją radośnie. Ubrani w kolorowe stroje zaprezentowaliśmy swoje talenty, a mamy ich wiele. Były tańce, śpiew, rysowanie, gra na różnych instrumentach, a nawet? dzierganie na szydełku. Tą umiejętnością popisywała się nasza koleżanka Magda Wróblewska. Maja Miłosławska natomiast prezentowała swój talent plastyczny. Z kolei Jakub Skrzeczkowski reprezentował naszą klasę w żonglerce piłką nożną. Wrażeń było co niemiara, a jury miało pełne ręce roboty. Dalszym punktem programu były seanse filmowe. Oglądaliśmy naszego ulubionego ?Shreka?, przy czym mogliśmy nieco odpocząć i posilić się. To był naprawdę niezapomniany dzień!
Edukacja filmowa
22 lutego wybraliśmy się do kina Stacja Falenica na film pt. ,,Cudowny chłopak?. To poruszająca historia Auggiego, który urodził się z deformacją twarzy. Do 10 roku życia uczył się w domu, na początku piątej klasy został jednak uczniem szkoły publicznej. Bohater próbuje odnaleźć się w nowym środowisku: chce, by rówieśnicy zobaczyli w nim zwykłego chłopca, by dostrzegli piękno, które kryje się nie w jego wyglądzie, lecz w jego wnętrzu. Wkrótce przekona się, że czasami jeden przyjazny gest, jedno wyciągnięcie pomocnej dłoni może wyzwolić pozytywną energię, która drzemie w każdym człowieku.
Film bardzo nam się podobał, a główny bohater zachwycił swoją siłą i determinacją. Teraz już wiemy, co należy robić, aby innym obok nas żyło się lepiej!
Body Noise
05.02. wzięliśmy udział w projekcie Body Noise realizowanym przez Wawerskie Centrum Kultury w Międzylesiu oraz Fundację RADOŚĆ DLA LUDZI. Obejrzeliśmy spektakl, w którym wysportowani artyści pokazali nam, jak przy pomocy beatboxu ciekawie i aktywnie spędzać wolny czas, a także pracować nad poprawieniem dykcji. Nasza koleżanka próbowała nawet zmierzyć się z jednym łamańcem językowym. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste.
Warsztaty muzyczno-taneczne
W piątek 05.01.2018 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach muzyczno-tanecznych pt. ,,Różne style tańca XXI wieku?. Poznaliśmy taniec jazzowy, hip-hop, house dance, rock. Mogliśmy przy tym spróbować swoich sił na parkiecie. Świetnie wychodziły nam kroki i figury prezentowane przez tancerzy. Jak widać na zdjęciach, zabawa była przednia.
Góralskie muzykowanie
22 grudnia mieliśmy okazję po raz trzeci uczestniczyć w koncercie. Tym razem do naszej szkoły zawitała kapela góralska. Mogliśmy podziwiać oryginalne stroje ludowe, dowiedzieć się o dawnych instrumentach wykonywanych przez pasterzy oraz wysłuchać żywiołowej i radosnej muzyki. Były też góralskie przyśpiewki, tańce i? wspólne kolędowanie.
Wigilia klasowa
21 grudnia zorganizowaliśmy wigilijne spotkanie klasowe. Rozpoczęliśmy je od dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Uczniowie przynieśli świąteczne ciasta, samodzielnie przygotowane pierniki i muffiny, które wszystkim bardzo smakowały. Najwięcej radości jednak sprawiły prezenty, które rozdał nasz ,,klasowy Mikołaj?. Czas spędziliśmy w miłej i świątecznej atmosferze. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniach.
Sięgnij po książkę!
19 grudnia wyruszyliśmy na ulicę Rakowiecką, gdzie wzięliśmy udział w twórczych warsztatach ,,Jaka książka?. Fundacja Szkatułka organizuje spotkania dla uczniów, na których dzieci mają okazję poznać nowości wydawnicze, porozmawiać o literaturze czy dowiedzieć się, jak być świadomym czytelnikiem. Książką przewodnią będzie dla nas ,,Arka czasu? Marcina Szczygielskiego, którą zobowiązaliśmy się przeczytać. Dwie godziny upłynęły nam bardzo szybko na tworzeniu własnych historyjek, a potem prezentowaniu ich w formie ,,mini teatru?. Na koniec wysłuchaliśmy ciekawych i poruszających opowieści o warszawskim getcie oraz obejrzeliśmy pokaz slajdów o przedwojennej stolicy. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie po feriach będzie równie zajmujące.
Przedświąteczny kiermasz
W dniu 11 grudnia w naszej szkole odbył się przedświąteczny kiermasz. Uczniowie naszej klasy wraz z rodzicami przygotowali własnoręcznie przeróżne świąteczne ozdoby i smakołyki, a potem zaangażowali się w prowadzenie stoiska. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Walczymy ze smogiem
Ostatnim działaniem, jakie podjęliśmy w ramach programu ?Zamaskuj smog? był happening. 8 grudnia wyruszyliśmy na ulice Falenicy wyposażeni w maski antysmogowe, ulotki i transparenty. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy piosenki i hasła, które skandowaliśmy, np. ,,Raz ,dwa, trzy, cztery smogu nie produkujemy? lub ,,Wyjdźcie z samochodów, wejdźcie na rowery?. To było ciekawe i pouczające doświadczenie.
Spotkanie z operą
28 listopada wyruszyliśmy do Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. Czary pana Dulkamary na podstawie opery G. Donizettiego Napój miłosny. W spektaklu wzięli udział znakomici śpiewacy, mimowie oraz zespół kameralny. Piękna muzyka, wspaniałe kostiumy i niezwykłe głosy zapewniły nam prawdziwe czary, a opowieść o uczuciach pięknej Adiny i biednego wieśniaka Nemorina dostarczyła wielu wzruszeń, ale i radości. Opera odsłoniła przed nami swoje tajemnicze przestrzenie. Dowiedzieliśmy się też o czasie i miejscu jej narodzin, o rodzaju muzyki, jaką oferuje, oraz o głosach, które można tu usłyszeć. Podczas towarzyszących warsztatów dzieci wykazały się pomysłowością i sprawnością manualną przy wykonywaniu plakatów reklamujących niezwykły produkt niezbędny w życiu każdego ucznia.
Okazało się, że również dzisiaj opera może zainteresować młodego widza. Z pewnością tu wrócimy!
Słuchaliśmy Chopina
Drugi koncert, w którym wzięliśmy udział 24.11., miał nieco inny charakter niż poprzedni. Poświęcony był w całości naszemu najwybitniejszemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Dowiedzieliśmy się o jego dzieciństwie i młodości, a wybitni śpiewacy i muzycy zaprezentowali nam szereg utworów, które rozsławiły naszego rodaka na całym świecie. Do najbardziej znanych należy ,,Etiuda Rewolucyjna?. To było niezapomniane spotkanie z muzyką klasyczną i ciekawa lekcja historii.
Walka ze smogiem
15.11. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli fundacji ONICO, która jest organizatorem projektu ,,Zamaskuj smog?. Z przyjemnością obejrzeliśmy pouczające przedstawienie na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, przygotowane przez koleżanki i kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie. Otrzymaliśmy też profesjonalne maski antysmogowe i zostaliśmy poinstruowani, jak je nosić. Teraz my spróbujemy zachęcać innych do działań na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.
Lektury warto czytać!
,,Akademię Pana Kleksa dobrze znamy, bo z przyjemnością ją czytamy?.
,,Bohater książki czasami lata, więc może nas zabrać na koniec świata?.
Te i wiele innych haseł, wierszyków i rymowanek mogli usłyszeć trzecioklasiści, do których na początku listopada zawitali uczniowie klasy 4c. Młodzi czytelnicy zaprezentowali wykonane samodzielnie makiety niezwykłej szkoły, barwne plakaty i rysunki, na których dumnie prezentował się pan Kleks i jego przyjaciele. Musieli przy tym wykazać się wiedzą na temat treści lektury i w ciekawy sposób ją przekazać. Tym samym czwartoklasiści włączyli się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a przy okazji chcieli zachęcić młodszych kolegów i koleżanki do przeczytania tej pasjonującej książki.
Współdziałanie
Współdziałanie, planowanie i wzajemny szacunek to zasady, które towarzyszyły uczniom klasy 4c na zajęciach z panią psycholog Moniką Karwowską w dniu 3.11.2017 r. Tego dnia sala lekcyjna zamieniła się w okręt, a dzieci w jego załogę. Pani psycholog przygotowała wiele atrakcyjnych zadań, które angażowały czwartoklasistów i skłaniały do podejmowania wyzwań. Trzeba było wykazać się odwagą przy publicznym wystąpieniu, pomysłowością i przewidywaniem podczas wspólnego rysowania. Szanowanie zdania innych, planowanie wspólnego działania, zgoda przy podejmowaniu decyzji okazały się niezbędne podczas ćwiczenia z piłką, grupowego podnoszenia się z podłogi czy umieszczenia wszystkich na niewielkim pokładzie statku. Do bezpiecznego portu jeszcze nie dotarliśmy, ale nasz klasowy okręt płynie w dobrym kierunku. Oby więcej takich spotkań!
Koncert
Tradycją naszej szkoły stały się koncerty organizowane dla dzieci w ciągu całego roku szkolnego. Pierwszego z nich uczniowie klasy IV c mogli wysłuchać 27.10. 2017r. Tego dnia sala gimnastyczna zapełniła się podekscytowanymi słuchaczami. Kiedy rozbrzmiały gorące rytmy muzyki latynoamerykańskiej, nogi same rwały się do tańca, a ręce do klaskania. To było naprawdę porywające 45 minut.