przewiń do treści

Rok szkolny 2019/2020

19 Dni Przeciw Przemocy 🧡🧡🧡

W dniach 1-19 listopada nasza szkoła włączyła się w międzynarodową kampanię „19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Symbolem akcji jest kolor pomarańczowy – kolor ostrzegawczy. W ramach kampanii uczyliśmy się, jak zwracać uwagę na przejawy przemocy; mówiliśmy o prawach dziecka, godności, szacunku i  bezpieczeństwie.


Turniej Jednego Wiersza

19 listopada 2019 roku dwudziestu jeden finalistów Turnieju Jednego Wiersza recytowało swoje wiersze przed licznie zgromadzoną publicznością i jury. W finale uczestniczyła nasza uczennica Zosia Binkiewicz z klasy 8a. Po występach odbył się koncert w wykonaniu młodych muzyków, a następnie ogłoszono wyniki konkursu. Poziom występów był wysoki, wiersze piękne i w zdecydowanej większości doskonale deklamowane.

Zosia napisała bardzo poruszający i wyjątkowy utwór pt. „Drwal”, do lektury którego zapraszamy.

„Drwal”

Tak leżąc w bezruchu i cały czas myśląc
Odnaleźć próbuję sens ów zdarzenia
Jednak nie idzie zrozumieć aż tysiąc
Aż miliard i pięćset znaczeń istnienia

Próbuję przemyśleć czyś Ty to planował
Te dołki coś tak misternie je kopał
I twarde gałęzie usilnie piłował
By potem je tylko wrzucić na opał

Gdy całą koronę ze mnie już zdjąłeś
Na mocarny i twardy pień przyszła pora
Z siekierą potężną decyzję podjąłeś
By zbudzić w sobie skrytego potwora

Trzask! I wnet dostojny pień już bezsilny
Pada na glebę z hukiem przeogromny
Na śmierć bez ruchu czekając niewinny
Nie działa już żaden system obronny

A co to? Upuszczasz teraz narzędzie?
Tak delikatnie na ziemię upada
Czy jesteś szalony czy ja jestem w błędzie
Lecz myślę, że Ciebie też czeka zagłada

Gdy tak odchodzisz zniszczony sam sobą
Ja wzdycham po Tobie i płaczę okropnie
Bo pień mój zostawiasz – nie idzie za Tobą
Żegnamy się – wiem – bezpowrotnie

Ja nic z tym zrobić niestety nie mogę
Wciąż piszę listy do Ciebie kochany
Wyrażam w nich swoją tęsknotę i trwogę
Wiem – wciąż myślałeś, że jestem niechciany

Och, DRWALU mój! DRWALU mój drogi
Tyle obietnic i przysiąg złamałeś
Ściąłeś mnie raptem przyjacielu złowrogi
Mówiłeś ,,kocham” – wiem to – kłamałeś


Ciszej i bardziej komfortowo na przerwach

Dzięki dofinansowaniu z budżetu Dzielnicy Wawer w ostatnich tygodniach zaszły w naszej szkole wielkie zmiany. Na dolnym i górnym korytarzu zamontowano dźwiękochłonne sufity, dzięki którym podczas przerw jest zauważalnie ciszej. Ponadto na górnym korytarzu pojawiły się wygodne pufy i niezwykle atrakcyjny domek ze stolikiem i miękkimi krzesełkami. W świetlicy/stołówce mamy teraz stoły z tłumiącymi odgłosy blatami. I nagle okazało się, że już nie musimy coraz głośniej krzyczeć, bo nie słyszymy sami siebie. To duży komfort dla wszystkich – tak uczniów, jak i nauczycieli.


Akcja BohaterON

Po raz kolejny społeczność szkolna wzięła udział w akcji BohaterON – wyślij kartkę do Powstańca. Uczniowie mogli w ten sposób podziękować uczestnikom Powstania Warszawskiego za trud, ofiarność i odwagę w walce o wolną Ojczyznę. Akcja ta ma szczególne znaczenie, ponieważ niewielu już zostało tych, którzy byli świadkami tamtych dramatycznych wydarzeń i pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci o nich.

Najwięcej kartek przygotowali uczniowie klas III b, V c i IV b. Liczymy na to, że każda z nich dostarczy odbiorcy dużo wzruszeń i radości.

Justyna Prejs


Bardziej kolorowo w szkole!

Nasza szkoła zmienia się z dnia na dzień! Dzięki staraniom Rady Rodziców i Dyrekcji po wakacjach powitały nas wspaniałe grafitti na ścianach dolnego korytarza i klatek schodowych oraz kolorowe naklejki na podłogach i schodach – wszystko wykonane w ramach projektu „Kolorowa szkoła”. Zamiast twardych ławeczek pojawiły się wygodne pufy. Szkoła staje się coraz piękniejsza, a warunki do wypoczynku podczas przerw coraz lepsze. Dziękujemy!


XIV Przegląd Pieśni Patriotycznej

W dniu 14 listopada odbył się w naszej szkole XIV Dzielnicowy Przegląd Pieśni Patriotycznej. Wystąpiło 10 zespołów,  w różnych kategoriach wiekowych – od przedszkolaków po starsze klasy szkoły podstawowej. Konkurencja była bardzo wyrównana, a jury, w którym zasiadali historyk i muzyk, miało twardy orzech do zgryzienia. W kategorii przedszkolaków I miejsce spośród pięciu grup zajęły dzieci z Przedszkola nr 84. W kategorii klas 1-3 rywalizowały trzy zespoły, a I miejsce zajął śpiewający a capella chór ze Szkoły Podstawowej nr 128. W kategorii klas 4-8 nie było przegranych – chóry z SP nr 76 i z naszej szkoły ex aequo zajęły I miejsce. Gratulujemy!

Zobacz zdjęcia


Święto Niepodległości

W dniu 8 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. O godz. 11.11 cała społeczność szkolna uroczyście odśpiewała hymn narodowy, dołączając do ponad 19 tysięcy innych szkół, które wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Przygotowany przez uczniów klas VII pod kierunkiem p. Agnieszki Szczepanek, p. Małgorzaty Szałas i p. Mirosława Sabadasza program artystyczny wzbudził refleksję na temat tego cennego dobra, jakim jest niepodległość. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Uczciliśmy to wyjątkowe wydarzenie godnie i uroczyście.


Ślubowanie uczniów klas I

10 października w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. O godzinie 16.00 do sali gimnastycznej wkroczyli w pełnej gali nasi pierwszoklasiści. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym zdały pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadały na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pierwszoklasiści egzamin zdali pięknie i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Zatem po części artystycznej przyszła kolej na część oficjalną. Na salę został wprowadzony sztandar szkoły. Następnie przedstawiciele klas oraz wszyscy uczniowie podnosząc prawą dłoń powtarzali słowa przysięgi. Po ślubowaniu pani dyrektor Małgorzata Wysocka przystąpiła do pasowania uczniów. Później dumni pierwszoklasiści spotkali się z wychowawcami i rodzicami w salach lekcyjnych.

Mamy nadzieję, że ten ważny moment w życiu każdego ucznia pozostanie na długo w ich pamięci.


Akcja „Pola Nadziei”

Już po raz drugi nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”. Zgodnie z nazwą, symbolicznym wyrazem akcji jest sadzenie pól żonkilowych. Akcja ta ma na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży idei opieki hospicyjnej oraz uwrażliwienie ich na problemy związane z utratą zdrowia. 2 października wolontariusze z naszej szkoły zasadzili żonkilowe Pole Nadziei. Teraz czekamy na wiosnę, by zobaczyć efekty naszej pracy!!!


Warsztaty archeologiczne

2 października odbyły się w naszej szkole warsztaty archeologiczno – historyczne dla klas V. Podczas zajęć uczniowie nie tylko poznali starożytne sposoby przekazywania informacji, ale zobaczyli także, jak wykonuje się papirus, samodzielnie wylepili gliniane tablice oraz spróbowali, przy pomocy stilusów, zapisać tekst na woskowych tabliczkach. Dużo radości sprawiła uczniom nauka pisania gęsim piórem. Na koniec odbył się pokaz lakowania listów.


Nasze sukcesy w konkursie historycznym

Antonina Zwierzchowska i Gabriela Lipińska z klasy 6b zajęły 3. miejsce w Dzielnicowym Konkursie Wiedzy o Józefie Wybickim w XXV LO im. Józefa Wybickiego. Ze strony naszej szkoły opiekę nad konkursem sprawowała p. Justyna Prejs.

Gratulujemy!


Sprzątanie Świata

Jak co roku, nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata”, która odbyła się w piątek 20 września 2019 roku. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, kształtowanie nawyków sprzątania po sobie oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.

W dniu akcji wychowawcy klas 4-8 i wychowawcy świetlicy udali się z uczniami na teren wokół szkoły w celu pozbierania porozrzucanych śmieci. Porządkowany był plac szkolny, plac zabaw oraz teren wokół szkoły i sąsiadujące z nim ulice. W tym dniu dopisywała nam słoneczna, choć trochę wietrzna pogoda. Uczniowie swoją postawą pokazali, jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym żyją i się wychowują. Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy i potrafimy wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska. Dziękuję wszystkim wychowawcom i uczniom za wspólne zaangażowanie się w akcję.

Koordynatorzy

p. Agata Czekaj i p. Karol Michalak


XV Bieg Papieski

W sobotę 14 września nasza szkoła wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wawer i Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizowała XV Bieg w hołdzie Janowi Pawłowi II. Na imprezę przybyli liczni uczestnicy z różnych szkół wawerskich, a pogoda dopisała – było słonecznie, ale nie za gorąco. Cieszymy, że tylu młodych ludzi tak chętnie bierze w tym wydarzeniu!

Zobacz zdjęcia


Powitanie roku szkolnego 2019/2020

Skończyły się upały, minęły wakacje i oto 2 września znowu stanęliśmy na szkolnym podwórku, by rozpocząć nowy rok nauki. W tym roku jest nas więcej – przyszły do nas trzy klasy pierwsze, a w prawie każdej z pozostałych klas są nowi uczniowie. Mamy też kilku nowych nauczycieli. Pani dyrektor przywitała wszystkich z wielką życzliwością, usłyszeliśmy też życzenia od urzędników dzielnicy Wawer.

Szczególnymi gośćmi uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego byli przedstawiciele wojennego pokolenia – Panie i Panowie, których dzieciństwo upłynęło pod znakiem wojny i trwogi. 80 lat temu, kiedy wybuchła II wojna światowa, nie było im dane dotrzeć do szkoły. Dziś mogli razem z nami powitać nowy rok szkolny i w ten sposób symbolicznie dokończyć swój przerwany marsz sprzed 80 lat.

Wszyscy zobaczyliśmy, że podczas wakacji nowe skrzydło naszej szkoły pokaźnie urosło. Mamy nadzieję, że już na wiosnę będziemy mogli z niego korzystać. Wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym!

Zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego

Lekcje

  • 1.  08.00 – 08.45
  • 2.  08.55 – 09.40
  • 3.  09.50 – 10.35
  • 4.  10.45 – 11.30
  • 5.  11.40 – 12.25
  • 6.  12.40 – 13.25
  • 7.  13.40 – 14.25
  • 8.  14.35 – 15.20
  • 9.  15.30 – 16.15

1% dla szkoły

Obrazek, 1% dla szkoły

Nowe skrzydło szkoły rośnie w oczach.

Zapraszamy do śledzenia postępów.

Obok naszej szkoły powstanie druga w Warszawie zadaszona hala lekkoatletyczna.

Zapraszamy do śledzenia postępów.