Klasa VIII a

Warsztaty geograficzne

W dniach 22-25 maja grupa uczniów klas VII brała udział w zajęciach „Poznaj świat oczami geografa”, które odbywały się w Mazowieckim Ośrodku Geograficznym w Murzynowie koło Płocka. Udział w warsztatach jest wynikiem zajęcia trzeciego miejsca spośród szkół miejskich województwa mazowieckiego w konkursie organizowanym przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego a sfinansowanego przez Fundusze Europejskie.
Stąd też uczniowie mieli okazję pracować pod czujnym okiem nauczycieli akademickich. Na zajęciach terenowych uczyli się dostrzegać zależności w relacji człowiek-środowisko-przestrzeń-kultura oraz analizowali komponenty środowiska. Nasi uczniowie badali właściwości chemiczne gleby oraz wody. Ponadto dokonali pomiaru głębokości wód gruntowych, zwiedzili ogródek meteorologiczny oraz zrobili odwiert glebowy. Swoje obserwacje podsumowywali na zajęciach kameralnych.
Takie – nietypowe – zajęcia z geografii na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Wyjście na łyżwy

W Walentynki wybraliśmy się na miejskie lodowisko w Aninie. Przez dwie godziny wspólnie jeździliśmy na łyżwach, by rozruszać się po feriach. Szkolne wyjście było bardzo udane i jeszcze bardziej nas zintegrowało.

Lekcja geografii w terenie

Podobnie jak w zeszłym roku, w tym również odbyły się zajęcia terenowe z gleboznawstwa dla klas VII. Uczniowie (i uczennice!) dziarsko kopali odkrywkę glebową i starannie badali jej właściwości fizyczne i chemiczne oraz wykonywali wymaz glebowy (stara zasada „brudne dzieci to szczęśliwe dzieci”). Cieszy dobre nastawienie uczennic i uczniów, którzy, mimo że pogoda nam nie sprzyjała, wykazali się prawdziwą geograficzną postawą i humor ich nie opuszczał.

ROK SZKOLNY 2017/2018

Wycieczka do zakładów optycznych

W październiku nasza klasa zwiedziła zakłady optyczne w Józefowie.

Solaris Optics S.A. produkuje precyzyjne elementy optyczne do zastosowań ogólnych, a także elementy i układy specyficzne, o parametrach sprecyzowanych przez zamawiającego.  Pani Agnieszka Gałonzowska i Pan Jarek Gibas przygotowali dla nas wiele bardzo ciekawych stanowisk i warsztatów. Stacja ze spajaniem optycznym cieszyła się chyba największym powodzeniem. Doświadczenia ze światłem także były fascynujące.

Panowie z  działu pomiarów byli pod wrażeniem naszych umiejętności !  Wszystkie grupy poradziły sobie z obliczeniem objętości i szacowaniem masy na podstawie gęstości ciała stałego. Przeliczyliśmy jednostki oraz obliczyliśmy masę, podstawiliśmy  do odpowiednich wzorów.

Na koniec zostaliśmy obdarowani wieloma niespodziankami: pryzmatami, łamigłówkami, balonami i KRÓWKAMI :). Pogoda także nam dopisała. Mieliśmy piękny spacer przez jesienny las.

TO BYŁA BARDZO CIEKAWA I MIŁA WYCIECZKA !

Nowe skrzydło szkoły rośnie w oczach.