logo biuletynu informacji publicznej

Wkrótce rusza „Rowerowy Maj”!

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Serdecznie zapraszamy do aktywnego włączenia się w tegoroczną edycję kampanii społeczno-edukacyjnej Rowerowy Maj. Pomysłodawcą tej ogólnopolskiej kampanii skierowanej do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków jest miasto Gdańsk, a Zarząd Dróg Miejskich już po raz piąty koordynuje akcję w Warszawie.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod dodatkowym hasłem ?dla klimatu?, by podkreślić, że wybór ekologicznego środka transportu ma znaczenie nie tylko dla nas samych, ale również dla całej planety.

Zasady udziału w kampanii są proste: przez cały maj zachęcamy uczniów, aby codziennie docierali do swoich placówek w sposób aktywny – na rowerze, deskorolce, rolkach lub hulajnodze (z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych). Zakładamy, że dystans, który mają przejechać uczniowie to co najmniej 500 metrów, natomiast przedszkolaki 300 metrów. Może to być dla rodziców idealna okazja, by zostawić samochód w garażu i pokonać aktywnie z dzieckiem całą drogę lub przynajmniej jej część, gdy odległość nie pozwala na całkowitą rezygnację z 4 kółek. W zamian za aktywną podróż uczestnicy otrzymują od nauczyciela dwie naklejki: jedną na swój dzienniczek rowerowy, drugą na wspólny plakat. Naklejka przydzielona w danym dniu obejmuje dojazd do szkoły i powrót do domu.

Najlepsze szkoły i przedszkola w Warszawie otrzymują nagrody rzeczowe. Dodatkowo nagradzamy najaktywniejsze klasy/grupy przedszkolne w formie wycieczek lub warsztatów. Aktywni uczestnicy także są wyróżniani ? otrzymują zniżki i darmowe wejściówki do partnerujących kampanii centrów rozrywki i edukacji.

Rowerowy Maj to nie tylko nagrody materialne, kampania wpływa przede wszystkim na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych, promuje zdrowy styl życia, wspiera samodzielność dzieci, zasady zdrowej rywalizacji i gry fair play. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej.

Aby dzieci mogły aktywnie i bezpiecznie uczestniczyć w Rowerowym Maju, konieczne jest ich właściwe przygotowanie oraz wspieranie ich zaangażowania. Rola rodziców/opiekunów jest więc kluczowa w powodzeniu kampanii. To na Was spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Sprawny jednoślad, wspólne wybranie najbezpieczniejszej drogi do szkoły i przejechanie trasy, omówienie zasad uczestnictwa w ruchu drogowym, to podstawa. Niemniej ważna jest sama postawa dorosłych. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy ? najlepiej, gdy przykład idzie z góry, a nawyki transportowe kształtują się u dzieci przez modelowanie.

Liczymy na Państwa zaangażowanie i życzymy pięknego, aktywnego Rowerowego Maja.

Justyna Prejs – koordynator szkolny.

• 10. 16.30 – 17.15

Obok naszej szkoły powstanie druga w Warszawie hala lekkoatletyczna.