Klasa IV C

 

Wiosną odkrywamy talenty

W tym roku pierwszy dzień wiosny nie był ani słoneczny, ani ciepły, ale nam to nie przeszkadzało. Z utęsknieniem czekaliśmy na tę najpiękniejszą porę roku, dlatego chcieliśmy powitać ją radośnie. Ubrani w kolorowe stroje zaprezentowaliśmy swoje talenty, a mamy ich wiele. Były tańce, śpiew, rysowanie, gra na różnych instrumentach, a nawet… dzierganie na szydełku. Tą umiejętnością popisywała się nasza koleżanka Magda Wróblewska. Maja Miłosławska natomiast prezentowała swój talent plastyczny. Z kolei Jakub Skrzeczkowski reprezentował naszą klasę w żonglerce piłką nożną. Wrażeń było co niemiara, a jury miało pełne ręce roboty. Dalszym punktem programu były seanse filmowe. Oglądaliśmy naszego ulubionego „Shreka”, przy czym mogliśmy nieco odpocząć i posilić się. To był naprawdę niezapomniany dzień!


Edukacja filmowa

22 lutego wybraliśmy się do kina Stacja Falenica na film pt. ,,Cudowny chłopak”. To poruszająca historia Auggiego, który urodził się z deformacją twarzy. Do 10 roku życia uczył się w domu, na początku piątej klasy został jednak uczniem szkoły publicznej. Bohater próbuje odnaleźć się w nowym środowisku: chce, by rówieśnicy zobaczyli w nim zwykłego chłopca, by dostrzegli piękno, które kryje się nie w jego wyglądzie, lecz w jego wnętrzu. Wkrótce przekona się, że czasami jeden przyjazny gest, jedno wyciągnięcie pomocnej dłoni może wyzwolić pozytywną energię, która drzemie w każdym człowieku.

Film bardzo nam się podobał, a główny bohater zachwycił swoją siłą i determinacją. Teraz już wiemy, co należy robić, aby innym obok nas żyło się lepiej!


Body Noise

05.02. wzięliśmy udział w projekcie Body Noise  realizowanym przez Wawerskie Centrum Kultury w Międzylesiu oraz Fundację RADOŚĆ DLA LUDZI. Obejrzeliśmy spektakl, w którym wysportowani artyści pokazali nam, jak przy pomocy beatboxu ciekawie i aktywnie spędzać wolny czas, a także pracować nad poprawieniem dykcji. Nasza koleżanka próbowała nawet zmierzyć się z jednym łamańcem językowym. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste.


Warsztaty muzyczno-taneczne

W piątek 05.01.2018 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach muzyczno-tanecznych pt. ,,Różne style tańca XXI wieku”. Poznaliśmy taniec jazzowy, hip-hop, house dance, rock. Mogliśmy przy tym spróbować swoich sił na parkiecie. Świetnie wychodziły nam kroki i figury prezentowane przez tancerzy. Jak widać na zdjęciach, zabawa była przednia.


Góralskie muzykowanie

22 grudnia mieliśmy okazję po raz trzeci uczestniczyć w koncercie. Tym razem do naszej szkoły zawitała kapela góralska. Mogliśmy podziwiać oryginalne stroje ludowe, dowiedzieć się o dawnych instrumentach wykonywanych przez pasterzy oraz wysłuchać żywiołowej i radosnej muzyki. Były też góralskie przyśpiewki, tańce i… wspólne kolędowanie.


Wigilia klasowa

21 grudnia zorganizowaliśmy wigilijne spotkanie klasowe. Rozpoczęliśmy je od dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Uczniowie przynieśli świąteczne ciasta, samodzielnie przygotowane pierniki i muffiny, które wszystkim bardzo smakowały. Najwięcej radości jednak sprawiły prezenty, które rozdał nasz ,,klasowy Mikołaj”. Czas spędziliśmy w miłej i świątecznej atmosferze. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniach.


Sięgnij po książkę!

19 grudnia wyruszyliśmy na ulicę Rakowiecką, gdzie wzięliśmy udział w twórczych warsztatach ,,Jaka książka”. Fundacja Szkatułka organizuje spotkania dla uczniów, na których dzieci mają okazję poznać nowości wydawnicze, porozmawiać o literaturze czy dowiedzieć się, jak być świadomym czytelnikiem. Książką przewodnią będzie dla nas ,,Arka czasu” Marcina Szczygielskiego, którą zobowiązaliśmy się przeczytać. Dwie godziny upłynęły nam bardzo szybko na tworzeniu własnych historyjek, a potem prezentowaniu ich w formie ,,mini teatru”. Na koniec wysłuchaliśmy ciekawych i poruszających opowieści o warszawskim getcie oraz obejrzeliśmy pokaz slajdów o przedwojennej stolicy. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie po feriach będzie równie zajmujące.


Przedświąteczny kiermasz

W dniu 11 grudnia w naszej szkole odbył się przedświąteczny kiermasz. Uczniowie naszej klasy wraz z rodzicami przygotowali własnoręcznie przeróżne świąteczne ozdoby i smakołyki, a potem zaangażowali się w prowadzenie stoiska. Wszystkim serdecznie dziękujemy!


Walczymy ze smogiem

Ostatnim działaniem, jakie podjęliśmy w ramach programu „Zamaskuj smog” był happening. 8 grudnia wyruszyliśmy na ulice Falenicy wyposażeni w maski antysmogowe, ulotki i transparenty. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy piosenki i hasła, które skandowaliśmy, np. ,,Raz ,dwa, trzy, cztery smogu nie produkujemy” lub ,,Wyjdźcie z samochodów, wejdźcie na rowery”. To było ciekawe i pouczające doświadczenie.


Spotkanie z operą

28 listopada wyruszyliśmy do Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. Czary pana Dulkamary na podstawie opery G. Donizettiego Napój miłosny. W spektaklu wzięli udział znakomici śpiewacy, mimowie oraz zespół kameralny. Piękna muzyka, wspaniałe kostiumy i niezwykłe głosy zapewniły nam prawdziwe czary, a opowieść o uczuciach pięknej Adiny i biednego wieśniaka Nemorina dostarczyła wielu wzruszeń, ale i radości. Opera odsłoniła przed nami swoje tajemnicze przestrzenie. Dowiedzieliśmy się też o czasie i miejscu jej narodzin, o rodzaju muzyki, jaką oferuje, oraz o głosach, które można tu usłyszeć. Podczas towarzyszących warsztatów dzieci wykazały się pomysłowością i sprawnością manualną przy wykonywaniu plakatów reklamujących niezwykły produkt niezbędny w życiu każdego ucznia.

Okazało się, że również dzisiaj opera może zainteresować młodego widza. Z pewnością tu wrócimy!


Słuchaliśmy Chopina

Drugi koncert, w którym wzięliśmy udział 24.11., miał nieco inny charakter niż poprzedni. Poświęcony był w całości naszemu najwybitniejszemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Dowiedzieliśmy się o jego dzieciństwie i młodości, a wybitni śpiewacy i muzycy zaprezentowali nam szereg utworów, które rozsławiły naszego rodaka na całym świecie. Do najbardziej znanych należy ,,Etiuda Rewolucyjna”. To było niezapomniane spotkanie z muzyką klasyczną i ciekawa lekcja historii.


Walka ze smogiem

15.11. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli fundacji ONICO, która jest organizatorem projektu ,,Zamaskuj smog”. Z przyjemnością obejrzeliśmy pouczające przedstawienie na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, przygotowane przez koleżanki i kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie. Otrzymaliśmy też profesjonalne maski antysmogowe i zostaliśmy poinstruowani, jak je nosić. Teraz my spróbujemy zachęcać innych do działań na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.


Lektury warto czytać!

,,Akademię Pana Kleksa dobrze znamy, bo z przyjemnością ją czytamy”.

,,Bohater książki czasami lata, więc może nas zabrać na koniec świata”.

Te i wiele innych haseł, wierszyków i rymowanek mogli usłyszeć trzecioklasiści, do których na początku listopada zawitali uczniowie klasy 4c. Młodzi czytelnicy zaprezentowali  wykonane samodzielnie makiety niezwykłej szkoły, barwne plakaty i rysunki, na których dumnie prezentował się pan Kleks i jego przyjaciele. Musieli przy tym wykazać się wiedzą na temat treści lektury i w ciekawy sposób ją przekazać. Tym samym czwartoklasiści włączyli się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a przy okazji chcieli zachęcić młodszych kolegów i koleżanki do przeczytania tej pasjonującej książki.


Współdziałanie

Współdziałanie, planowanie i wzajemny szacunek to zasady, które towarzyszyły uczniom klasy 4c na zajęciach z panią psycholog Moniką Karwowską w dniu 3.11.2017 r. Tego dnia sala lekcyjna zamieniła się w okręt, a dzieci w jego załogę. Pani psycholog przygotowała wiele atrakcyjnych zadań, które angażowały czwartoklasistów i skłaniały do podejmowania wyzwań. Trzeba było wykazać się odwagą przy publicznym wystąpieniu, pomysłowością i przewidywaniem podczas wspólnego rysowania. Szanowanie zdania innych, planowanie wspólnego działania, zgoda przy podejmowaniu decyzji okazały się niezbędne podczas ćwiczenia z piłką, grupowego podnoszenia się z podłogi czy umieszczenia wszystkich na niewielkim pokładzie statku. Do bezpiecznego portu jeszcze nie dotarliśmy, ale nasz klasowy okręt  płynie  w dobrym kierunku. Oby więcej takich spotkań!


Koncert

Tradycją naszej szkoły stały się koncerty organizowane dla dzieci w ciągu całego roku szkolnego. Pierwszego z nich uczniowie klasy IV c mogli wysłuchać 27.10. 2017r. Tego dnia sala gimnastyczna zapełniła się podekscytowanymi słuchaczami. Kiedy rozbrzmiały gorące rytmy muzyki latynoamerykańskiej, nogi same rwały się do tańca, a ręce do klaskania. To było naprawdę porywające 45 minut.