Klasa IV C

 

Spotkanie z operą

28 listopada wyruszyliśmy do Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. Czary pana Dulkamary na podstawie opery G. Donizettiego Napój miłosny. W spektaklu wzięli udział znakomici śpiewacy, mimowie oraz zespół kameralny. Piękna muzyka, wspaniałe kostiumy i niezwykłe głosy zapewniły nam prawdziwe czary, a opowieść o uczuciach pięknej Adiny i biednego wieśniaka Nemorina dostarczyła wielu wzruszeń, ale i radości. Opera odsłoniła przed nami swoje tajemnicze przestrzenie. Dowiedzieliśmy się też o czasie i miejscu jej narodzin, o rodzaju muzyki, jaką oferuje, oraz o głosach, które można tu usłyszeć. Podczas towarzyszących warsztatów dzieci wykazały się pomysłowością i sprawnością manualną przy wykonywaniu plakatów reklamujących niezwykły produkt niezbędny w życiu każdego ucznia.

Okazało się, że również dzisiaj opera może zainteresować młodego widza. Z pewnością tu wrócimy!


Słuchaliśmy Chopina

Drugi koncert, w którym wzięliśmy udział 24.11., miał nieco inny charakter niż poprzedni. Poświęcony był w całości naszemu najwybitniejszemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Dowiedzieliśmy się o jego dzieciństwie i młodości, a wybitni śpiewacy i muzycy zaprezentowali nam szereg utworów, które rozsławiły naszego rodaka na całym świecie. Do najbardziej znanych należy ,,Etiuda Rewolucyjna”. To było niezapomniane spotkanie z muzyką klasyczną i ciekawa lekcja historii.


Walka ze smogiem

15.11. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli fundacji ONICO, która jest organizatorem projektu ,,Zamaskuj smog”. Z przyjemnością obejrzeliśmy pouczające przedstawienie na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, przygotowane przez koleżanki i kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie. Otrzymaliśmy też profesjonalne maski antysmogowe i zostaliśmy poinstruowani, jak je nosić. Teraz my spróbujemy zachęcać innych do działań na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.


Lektury warto czytać!

,,Akademię Pana Kleksa dobrze znamy, bo z przyjemnością ją czytamy”.

,,Bohater książki czasami lata, więc może nas zabrać na koniec świata”.

Te i wiele innych haseł, wierszyków i rymowanek mogli usłyszeć trzecioklasiści, do których na początku listopada zawitali uczniowie klasy 4c. Młodzi czytelnicy zaprezentowali  wykonane samodzielnie makiety niezwykłej szkoły, barwne plakaty i rysunki, na których dumnie prezentował się pan Kleks i jego przyjaciele. Musieli przy tym wykazać się wiedzą na temat treści lektury i w ciekawy sposób ją przekazać. Tym samym czwartoklasiści włączyli się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a przy okazji chcieli zachęcić młodszych kolegów i koleżanki do przeczytania tej pasjonującej książki.


Współdziałanie

Współdziałanie, planowanie i wzajemny szacunek to zasady, które towarzyszyły uczniom klasy 4c na zajęciach z panią psycholog Moniką Karwowską w dniu 3.11.2017 r. Tego dnia sala lekcyjna zamieniła się w okręt, a dzieci w jego załogę. Pani psycholog przygotowała wiele atrakcyjnych zadań, które angażowały czwartoklasistów i skłaniały do podejmowania wyzwań. Trzeba było wykazać się odwagą przy publicznym wystąpieniu, pomysłowością i przewidywaniem podczas wspólnego rysowania. Szanowanie zdania innych, planowanie wspólnego działania, zgoda przy podejmowaniu decyzji okazały się niezbędne podczas ćwiczenia z piłką, grupowego podnoszenia się z podłogi czy umieszczenia wszystkich na niewielkim pokładzie statku. Do bezpiecznego portu jeszcze nie dotarliśmy, ale nasz klasowy okręt  płynie  w dobrym kierunku. Oby więcej takich spotkań!


Koncert

Tradycją naszej szkoły stały się koncerty organizowane dla dzieci w ciągu całego roku szkolnego. Pierwszego z nich uczniowie klasy IV c mogli wysłuchać 27.10. 2017r. Tego dnia sala gimnastyczna zapełniła się podekscytowanymi słuchaczami. Kiedy rozbrzmiały gorące rytmy muzyki latynoamerykańskiej, nogi same rwały się do tańca, a ręce do klaskania. To było naprawdę porywające 45 minut.