Klasa IV A

 

Tłusty Czwartek

Nie zapomnieliśmy o tradycji Tłustego Czwartku, w czym oczywiście pomogli nam Rodzice. Na bok poszły kanapki i szkolny obiad , królowały PĄCZKI. Zwyczaj częstowania słodkościami cieszy się coraz większą popularnością. Jest to również wspaniała okazja do integracji. Tradycji stało się zadość!!!

Dziękujemy Rodzicom za pomoc.


Klasowe święto

Tym razem najważniejszą osobą  klasie jest Oliwka Rajczykowska. Uśmiechy gościły na naszych twarzach, kiedy to śpiewaliśmy „Sto lat” naszej sympatycznej koleżance. Były oczywiście słodkości którymi Oliwka częstowała. Spełniaj Oliwko swoje marzenia – wszystkiego najlepszego!!!


Klasowe święto

Słodko i radośnie było w naszej klasie, a to z racji święta naszego kolegi Kacpra. Były życzenia i gromki śpiew. Już dziś czekamy na kolejne klasowe uroczystości. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla Kacpra.


Podsumowanie I semestru

Pierwszy semestr naszej nauki w klasie czwartej zakończył się dla nas bardzo radośnie. Okazało się, że jesteśmy najlepszą  klasą w szkole – mamy najwyższą średnią – 4,69. Wszyscy wytrwale pracowaliśmy na ten sukces, ale na pewno szczególne gratulacje należą się osobom, które indywidualnie osiągnęły bardzo dobre wyniki i otrzymały stypendium. Są to: Jadzia Kierdal, Ola Pacuła, Basia Skiendzielewska, Zosia Wernicka, Hania Jakubaszek, Zosia Jakubaszek, Julcia Stanisz oraz Asia Bajszczak.

Jesteśmy bardzo dumni, cieszymy się i mamy nadzieję, że na koniec roku szkolnego nasze wyniki będą jeszcze lepsze.


Występy taneczne

5 stycznia spotkaliśmy się na kolejnym koncercie. Tym razem gościliśmy grupę taneczną, która przedstawiła nam  różne style tańca występujące w XXI wieku. Tancerze zatańczyli, m.in.: taniec jazzowy, współczesny, housedance, hip-hop oraz taniec rockowy. Mogliśmy też spróbować swoich sił na parkiecie, co udało się naszej koleżance Zosi, która świetnie radziła sobie z figurami proponowanymi przez tancerzy. Atmosfera była bardzo gorąca, a radosny nastrój udzielił się wszystkim obecnym na sali.


Koncertowy piątek

Podczas kolejnego koncertu edukacyjnego zaprezentowano nam folklor góralski. W szkole rozbrzmiewała żywiołowa muzyka, nie zabrakło też gwary, prezentacji stroju i tańców oraz oryginalnych instrumentów ludowych. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd. Było żywiołowo, radośnie i świątecznie !!!


Jasełka

Ciekawy scenariusz, nasza świetna gra aktorska oraz wspaniałe dekoracje i stroje. Tak w wielkim skrócie można podsumować inscenizację jasełkową, którą przedstawiliśmy społeczności szkolnej. Wydarzenia związane z narodzinami Pana Jezusa pokazały, że wiele można zmienić w naszym życiu, wystarczy chcieć i iść dobrą drogą. Po zakończeniu przedstawienia od pani wicedyrektor Joanny Szczepańskiej otrzymaliśmy podziękowania i życzenia świąteczne.


Wigilia klasowa

21 grudnia zebraliśmy się przy naszym klasowym, świątecznym stole. Było bardzo uroczyście. Złożyliśmy sobie życzenia i wspólnie kolędowaliśmy. Nie zabrakło też wizyty świętego Mikołaja, który zostawił prezenty pod naszą choinką. Okazało się, że wszyscy byli grzeczni i dzięki temu każdy otrzymał podarek. Miło spędzić czas w świątecznej i wyjątkowej atmosferze.

Nadziei – by nie opuszczała,
radości – by rozweselała,
miłości – by obrodziła,
dobroci – by zawsze była…
całej Społeczności Szkolnej życzy klasa IV a wraz z wychowawczynią Wandą Krakowską

Dziękujemy rodzicom, którzy pomogli nam zorganizować to wyjątkowe spotkanie.


„Jaka książka”

15 grudnia udaliśmy się na warsztaty „Jaka książka” organizowane przez Fundację Szkatułka. Program, w którym bierzemy udział, ma zachęcić do częstego sięgania po książkę i odkrywania wszystkiego, co ze światem książek jest związane. Podczas pierwszego spotkania dowiedzieliśmy się, że nasze działania będą związane z książką autorstwa Marcina Szczygielskiego „Arka czasu”, tworzyliśmy własne historie, które potem w formie „mini teatru” prezentowaliśmy, wysłuchaliśmy też ciekawych informacji na temat warszawskiego getta. Czas spędziliśmy twórczo i aktywnie. Czekamy na kolejne spotkanie po feriach.


Pierniczki Oli

W świąteczny nastrój wprowadziła nas Ola, która przygotowała dla nas pierniczki. Dzięki naszej koleżance w klasie zrobiło się słodko i radośnie. W przygotowaniu niespodzianki Oli pomagała Asia. Bardzo dziękujemy dziewczętom i ich rodzicom.


Kiermasz świąteczny

11 grudnia, zgodnie z tradycją, odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Nie mogło zabraknąć stoiska naszej klasy z wyjątkowymi, oryginalnymi i … smacznymi ozdobami. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie.


Zamaskuj smog

8 grudnia zorganizowaliśmy „Happening antysmogowy”. Przemaszerowaliśmy okolicznymi ulicami z hasłami antysmogowymi. Rozdawaliśmy też mieszkańcom Falenicy ulotki z informacjami dotyczącymi smogu. Było to kolejne działanie w ramach projektu „Zamaskuj smog”.


Mikołajki klasowe

6 grudnia w naszej klasie było mikołajkowo i radośnie. Głównym Mikołajem był Franek, który sumiennie przygotował się do klasowych mikołajek i przeprowadził losowanie. Teraz czekamy na prezenty, które Mikołaj ma dostarczyć 22 grudnia. Nie zabrakło słodkości, gdyż nasze dziewczynki – Oliwka i Zosia – częstowały cukierkami.


Klasowe imieniny

Dzień świętej Barbary, czyli popularna Barbórka, którą obchodzimy corocznie 4 grudnia, to nie tylko święto wszystkich górników, ale też moment, w którym składamy życzenia imieninowe Barbarom. W naszej klasie też mamy grudniową solenizantkę – Basię. Był śpiew, życzenia i cukierki.

Życzymy, aby motyle na dłoni Basi siadały i jej najskrytsze marzenia spełniały.


„Czary Pana Dulkamary”

Piękna muzyka, wyjątkowy śpiew oraz sztuka pantomimy – to wszystko mogliśmy zobaczyć i usłyszeć w Warszawskiej Operze Kameralnej, do której wybraliśmy się 28 listopada. Obejrzeliśmy spektakl zatytułowany „Czary Pana Dulkamary”, który opowiadał o czarach wędrownego znachora – tytułowego bohatera. Krótka opowieść o uczuciach głównych bohaterów: wieśniaka Nemorina i czarującej Adiny bardzo nam się podobała. Było to dla nas ciekawe przeżycie i doświadczenie.

Opera to trudny rodzaj sztuki, ale na pewno niektórzy z nas tam wrócą.


Dzień Pluszowego Misia

Aktywnie włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Nasi ulubieńcy przybyli z nami do szkoły, a na korytarzach zrobiło się bajkowo i radośnie. Klasowa kolekcja naszych niedźwiadków okazała się dosyć pokaźna – przynieśliśmy ich prawie pięćdziesiąt.


Koncertowy piątek

Nasz kolejny ,,koncertowy piątek” odbył się 24 listopada. Miał inny charakter, niż ten z poprzedniego miesiąca. Tym razem słuchaliśmy muzyki wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina. Poznaliśmy historię jego życia i kariery. Zaprezentowane utwory zachwyciły wszystkich obecnych na sali.  Spotkanie przebiegało w podniosłej i poważnej atmosferze.


Cała Polska czyta dzieciom

21 listopada gościliśmy w szkole Panią Agnieszkę Amaro (żonę słynnego kucharza i restauratora Wojciecha Modesta Amaro) w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W dużym skupieniu wysłuchaliśmy fragmentu książki pt. „Przygody Bolka i Lolka” czytanej przez naszego gościa. Mogliśmy też zadać kilka pytań Pani Agnieszce, która z uśmiechem i humorem udzielała odpowiedzi. Był to dla wszystkich mile spędzony czas.


Narodowy  Program  Rozwoju Czytelnictwa

W ramach Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa wykonaliśmy plakaty związane z naszą lekturą  pt. „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Przedstawiliśmy na nich główne informacje na temat książki. Wykazaliśmy sie zdolnościami plastycznymi, kreatywnością oraz dobrą znajomością tej ciekawej lektury. Nasze prace zaprezentowaliśmy młodszym kolegom, by zachęcić ich do czytania.


,,Zamaskuj smog”

Jesteśmy po miłym  spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej nr 38 z Lublina w ramach projektu ,,Zamaskuj smog”. Obejrzeliśmy interesujące  i pouczające przedstawienie, otrzymaliśmy również maski, które będą nas chroniły przed smogiem.

Dla naszych gości przygotowaliśmy skromny poczęstunek, który był dla nich miłą niespodzianką. Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego spotkania.


Parada Niepodległościowa

Kontynuując  obchody Święta Niepodległości przedstawiciele naszej klasy wzięli udział w Paradzie Niepodległościowej organizowanej przez Wawerskie Centrum Kultury i Zarząd Dzielnicy Wawer. Przy dźwiękach orkiestry przemaszerowaliśmy ulicami Falenicy, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, a grupa kosynierów z Grupy Rekonstrukcyjnej Semper Fidelies Res Publicae wykonała salwę armatnią.


Narodowe Święto Niepodległości

Poświęcenie wielu pokoleń Polaków walczących o wolność naszego kraju to dziedzictwo, do którego stale trzeba powracać, dlatego10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczestniczyliśmy w lekcji patriotyzmu przygotowanej pod kierunkiem p. Martyny Wolskiej przez naszych starszych kolegów z klasy VII b, utrwalając  historię kraju związaną z rozbiorami i odzyskaniem niepodległości. Akademii towarzyszyły pieśni patriotyczne. Chcemy, by pamięć o tych, którzy wierzyli w niepodległość, trwała w sercach naszych i wszystkich Polaków.


Przygotowania do Święta Niepodległości

W ramach przygotowań do Święta Niepodległości wykonywaliśmy biało-czerwone kotyliony,  aby podkreślić ważność święta, które obchodzimy corocznie 11 listopada.


Koncertowy piątek

Piątkowy dzień – 27 października, kończący kolejny tydzień w szkole, upłynął nam w radosnych rytmach latynoamerykańskich. Uczestniczyliśmy bowiem  w koncercie muzyki z basenu Morza Karaibskiego. Muzyka brazylijska, kolumbijska, kubańska i meksykańska rozbrzmiewała w naszej szkole.  Słuchaliśmy i bawiliśmy się, m.in. przy dźwiękach znanych piosenek „Guantanamera”, „Bamboleo” oraz przy  bardzo popularnym utworze „Despacito”.

Zespół, który gościliśmy, zaprezentował nam też ciekawe instrumenty: cajon, bangosy, tres cubano. Czas spędziliśmy bardzo radośnie i miło.  Czekamy na kolejne koncerty.


Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej – to ważne dla społeczności szkolnej święto postanowiliśmy uczcić przygotowując występ dla nauczycieli i pracowników szkoły. Przenieśliśmy wszystkich w czasy starożytnej Grecji i pokazaliśmy jak powstała szkoła.

Nasz tegoroczny debiut na szkolnej scenie możemy uznać za udany, o czym mogą świadczyć duże brawa od publiczności i ciepłe słowa, które do nas kierowano.


Kogut z Kazimierza

Nasza koleżanka Ola Pacuła zwiedzała ostatnio Kazimierz Dolny. Dzieląc się z nami wspomnieniami z wyjazdu częstowała nas ,,kogutami prosto z pieca”. Legenda głosi, iż dawno temu nad Kazimierzem Dolnym przelatywał diabeł i postanowił się osiedlić w wąwozie pod miastem. Na pożywienie wybrał sobie drób. Wkrótce w mieście został tylko jeden mądry kogut, który schował się przed diabłem. Kiedy zakonnicy pokropili święconą wodą kryjówkę czarta, ten nie mógł znieść jej zapachu i uciekła z miasta. Dumny kogut wyszedł ze swojego ukrycia i spacerował po kazimierskim rynku. Od tej pory jego podobizna jest wypiekana w Kazimierzu, a kogut stał się symbolem miasta.

,,Kogut” bardzo nam smakował, a był okraszony domowymi powidłami sporządzonymi przez babcię Oli. DZIĘKUJEMY!!!


Nie ma śmieci, są surowce!

W tym roku szkolnym  aktywnie włączyliśmy  się do akcji ,,Sprzątanie świata”. Porządkowaliśmy teren wokół szkoły, przez co staliśmy się częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska i  pokazaliśmy,  że  zależy nam na naszej Planecie. Był to też moment, w którym mogliśmy sprawdzić, jak współpracujemy ze sobą i osiągamy cele. Zdjęcia świadczą, że się udało!!!