Klasa IB

 

Francja

Dnia 11.04.2018 r. kl.1b wyruszyła do Francji. Kraj ten przybliżył nam p. Rafał Trzebieniak, tata Leny. Francja ze względu na liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie i silną armię uchodzi za jedno z potężniejszych państw świata. Stolicą kraju jest Paryż, a językiem urzędowym francuski. To europejskie państwo słynie z szybkich pociągów TGV ,wieży Eiffla, festiwalu filmowego w Cannes, mody oraz sanktuarium w Lourdes. Kuchnia francuska zaś znana jest z win, serów, bagietek, croissantów, ślimaków, muli, ostryg. Wśród sportów dużą popularnością cieszy się piłka nożna oraz rugby i kolarstwo. Dowiedzieliśmy się również, że Francuz może poczuć się urażony, jeśli podczas spotkania z nim nie będziemy się uśmiechać. Na zakończenie dzieci i rodzice degustowali znane francuskie sery, świeżutkie bagietki i pyszne biszkopty, tzw. petitki.


Wielka Brytania

Dnia 15.03.2018 r. w czasie poznawania świata klasa I b pod przewodnictwem p. Katarzyny Furman, mamy Michała, wybrała się do Wielkiej Brytanii. Jest to państwo wyspiarskie, położone w Europie Zachodniej, w skład którego wchodzą Anglia, Walia i Szkocja. Stolica to Londyn, władzę sprawuje tu królowa Elżbieta II, zamieszkująca Pałac Buckingham. W Wielkiej Brytanii mieszka obecnie ok. 500 000 Polaków. Anglicy są uzależnieni od herbaty. Piją jej najwięcej na świecie. Często do tego napoju dodają mleko i tak powstaje bawarka. Spotkanie jak zwykle zakończyło się degustacją. Tym razem zajadaliśmy wyśmienite angielskie biszkopty.


Meksyk

Dnia 21.02.18 r. nasza klasa wyruszyła w kolejną podróż. Tym razem mama Tosi, pani Sylwia Tryka, zabrała nas do Meksyku. Jest to państwo w Ameryce Północnej, sąsiadujące ze Stanami Zjednoczonymi. Jego stolica również nazywa się Meksyk. To jedno z największych miast świata (ponad 25 milionów mieszkańców), w którym dominuje język hiszpański, a najpopularniejszym sportem jest piłka nożna. Znana na całym świecie kuchnia meksykańska wypromowała czekoladę, kukurydzę i chili oraz wiele nowych przypraw, a tortille i tamale znalazły się w menu niejednej restauracji. Na zakończenie podróży odbyła się nieco pikantna, ale niezwykle smaczna degustacja meksykańskich potraw.


Brazylia

W cyklu warsztatów pt. „Podróż klasy I b dookoła świata” 7 lutego uczniowie wraz z rodzicami zapoznali się z Brazylią – największym pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwem Ameryki Południowej oraz piątym, pod względem wielkości, państwem świata. Na tym spotkaniu mama Benia, p. Aleksandra Połcik, przedstawiła informacje i ciekawostki o tym kraju. Dowiedzieliśmy się, że w najpopularniejszym sportem jest tam piłka nożna, najdłuższą rzeką – Amazonka, a Brazylijczycy traktują żebranie na ulicach jako normalne zajęcie. Na zakończenie odbyła się degustacja słodyczy oraz mleczka kokosowego.


Wizyta w operze

Dnia 31.01.2018 r. byliśmy w Warszawskiej Operze Kameralnej na „Papageno” – spektaklu dla dzieci opartym na słynnej operze W.A. Mozarta „Czarodziejski flet”. Było to pierwsze spotkanie uczniów naszej klasy z muzyką poważną. Chociaż artyści śpiewali w języku niemieckim, dzieci nie miały problemu ze zrozumieniem przekazywanych treści i bardzo im się podobało.


Wigilia klasowa 

21.12.2017 r. odbyła się klasowa Wigilia. Tego dnia uczniowie przyszli ubrani odświętnie. Był opłatek, życzenia, ładnie nakryty stół i świąteczne smakołyki. Następnie w uroczystym nastroju wszyscy obejrzeli na sali gimnastycznej jasełka i wysłuchali koncertu muzycznego związanego ze świętami.


Warsztaty świąteczne

Tradycyjnie, jak co roku, przed świątecznym kiermaszem odbyło się po południu spotkanie uczniów i rodziców poświęcone przygotowaniu fantów. Dzieci z zapałem ozdabiały pierniczki, wcześniej upieczone przez rodziców, robiły bałwanki i inne ozdoby, które następnie były sprzedawane na kiermaszu w dn.11.12.2017 r.


Korea Południowa

W klasie I b rozpoczęliśmy cykl warsztatów pt. „Podróż klasy I b dookoła świata”, których celem jest poznanie kultury, kuchni i zwyczajów różnych krajów. Nasza pierwsza wyprawa odbyła się 22 listopada 2017 r. Pan Przemysław Strzelczyk, tata Jędrka, pracownik firmy Samsung, opowiadał o Korei Południowej. W ramach prezentacji przedstawił tradycje i kulturę koreańską oraz zrobił wprowadzenie do języka koreańskiego (Hangul). Opowiadał również o zwyczajach i symbolach tego kraju (np. o znaczeniu flagi) oraz o sporcie w Korei. Nie zabrakło także  wspaniałej kuchni koreańskiej.

Pod koniec spotkania uczestnicy mogli delektować się przekąskami z Korei: narodową potrawą – kimchi, chrupkami z wodorostów oraz ciasteczkami wielozbożowymi, a potem własnoręcznie wykonać flagę koreańską.

Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.


Farma Dyń

Dnia 26.10.2017 r. pojechaliśmy na Farmę Dyń w Powsinie. Zwiedzając pola z uprawą tego warzywa, dowiedzieliśmy się o różnorodności jego zastosowania oraz poznaliśmy wiele nowych gatunków. Mieliśmy również możliwość zobaczyć króliki, świnki, kury i alpaki. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało samodzielnie zerwaną dynię. Po południu wspólnie z rodzicami robiliśmy dyniowe lampiony, malowaliśmy je, a potem degustowaliśmy przygotowane przez rodziców pyszne ciasta, ciasteczka oraz chipsy. To był długi, ale bardzo udany dzień.

 


WIZYTA W NBP

18 X byliśmy w Centrum Pieniądza NBP na warsztatach pt. „Był sobie pieniądz”. Uczniowie poznali różne sposoby płacenia, począwszy od towaru wymiennego poprzez płacidła, aż do banknotów. Odwiedzili skarbiec, gdzie obejrzeli ukryte w skrytkach złote monety i dotknęli prawdziwej sztaby złota. Najbardziej  podobały się dzieciom góry usypywanych monet.


ŚLUBOWANIE I ZABAWA INTEGRACYJNA W 1 B

Dnia 13 X uczniowie naszej klasy złożyli uroczyste ślubowanie, a dzień później, w sobotę, odbyła się zabawa integracyjna z udziałem uczniów, rodziców i wychowawcy. Spotkaliśmy się przed szkołą, gdzie nastąpił podział na grupy, z których każda otrzymała zadania na grę terenową. Następnie radośnie wyruszyliśmy do pobliskiego lasku. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością terenu oraz umiejętnością odkrywania przyrody. Wszystkie zadania zostały wykonane, a w nagrodę spotkaliśmy się w ogrodzie jednego z rodziców. Tam  czekało na nas przygotowane już wcześniej ognisko, kiełbaski, napoje i przeróżne  słodkości. Na koniec były wspólne gry i zabawy. Dzieci niechętnie rozchodziły się do domów dzieląc się wrażeniami z udanego dnia.


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

11 X w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” nasza klasa brała udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci p. Jolantą Horodecką-Wieczorek oraz z przedstawicielką Stowarzyszenia GPP Ekologia. Wysłuchaliśmy bajki o kosmicznym ludku i rozmawialiśmy na temat ochrony środowiska. Każde dziecko otrzymało książeczkę z osobistą dedykacją.

W FABRYCE BOMBEK

09 X odwiedziliśmy Fabrykę Bombek w Józefowie. Uczniowie zapoznali się z procesem powstawania tych pięknych ozdób choinkowych a następnie samodzielnie ozdabiali otrzymane bombki. Wykonaną pracę zabrali do domu. Zwiedzili również wystawę, na której zostały zgromadzone wszystkie wzory bombek wykonywanych w fabryce. Każde dziecko otrzymało pamiątkową bombkę.


DBAMY O NASZE BEZPIECZEŃSTWO

27 IX odbyło się w naszej klasie spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej pt. „Spotkanie z nieznajomym”. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachować się, gdy zostaną zaczepieni przez nieznane im osoby na ulicy, na placu zabaw lub jeśli są sami w domu.
Spotkanie z przedstawicielem Policji odbyło się 27 IX pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Uczniowie zostali poinformowani o najważniejszych zasadach poruszania się w miejscach publicznych obowiązujących pieszych oraz kierowców. Otrzymali również odblaskowe opaski, które należy nosić na ulicach po zmroku.

WIZYTA W WILANOWIE

Dnia 19 IX byliśmy na warsztatach dydaktycznych w Pałacu w Wilanowie. Uczniowie zapoznali się z historią pałacu, dowiedzieli się, jakie rośliny rosną w przypałacowym parku oraz obserwowali zwierzęta w nim żyjące. Pogoda tego dnia była słoneczna, więc szczęśliwi uczniowie spacerowali i biegali alejkami oraz podziwiali szemrzące fontanny.