Rok szkolny 2014/2015

 

Koniec roku szkolnego 2014/2015

W ostatnim tygodniu przed wakacjami miały miejsce ważne wydarzenia. Były to:

 • uroczysty pożegnalny bal klas szóstych,
 • apel podsumowujący osiągnięcia uczniów,
 • sprzedaż podręczników.
 • uroczyste zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego to podsumowanie ciężkiej pracy w całym roku. Jest to też moment pożegnania i refleksji nad tym, co osiągnęliśmy, co można zrobić lepiej w przyszłości.

W czwartek, 25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasie  „0”. W piątek, 26 czerwca jako pierwsze o godz.8.00 pożegnały się ze szkołą klasy I-III, a następnie o 10.30 – klasy IV-VI. W klasach młodszych uroczystość prowadziła pani Dyrektor Joanna Szczepańska, a w klasach starszych pani Dyrektor Małgorzata Wysocka. W czasie apelu nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły przez uczniów klasy szóstej uczniom klas piątych. Dużo emocji budziło rozdanie świadectw z czerwonym paskiem i wpis do Złotej Księgi.

Po części oficjalnej w wakacyjny nastrój wprowadził nas występ dzieci  z klasy 3a i 3b przygotowany przez wychowawców klas: panią  Annę Bryll i panią Elżbietę Kostrzewę, a w klasach starszych występ klasy 4c pod opieką pani Renaty Skorupy.

Wspaniałych wakacji i do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

Wizyta w bibliotece w Miedzeszynie

Uczniowie klas 4b i 4c (23.06.2015r.) oraz 5a i 5b (24.06.2015r.) odwiedzili bibliotekę w Miedzeszynie. Brali tam udział w warsztatach etnograficznych dotyczących Indii i Japonii. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy, m.in. o tańcu indyjskim i filmach typu Bollywood.

Sukcesy i osiągnięcia uczniów klas IV – VI SP 124

W czwartek 25 czerwca odbył się apel – podsumowanie sukcesów i osiągnięć uczniów klas IV-VI. W naszej szkole dużo się działo, a uczniowie byli aktywni w wielu konkurencjach organizowanych przez SP 124 lub inne placówki oświatowe rejonowe i dzielnicowe. Poprzez udział w konkursach uczniowie sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności, dawali wyraz swoim zainteresowaniom i talentom.

Odbyły się:

Konkursy Plastyczny i Literacki organizowane przez Samorząd Szkolny,

 • Konkurs Ortograficzny, Recytatorski i Wiedzy o Mitach przeprowadzone przez panią Renatę Skorupę i panią Lidię Świć,
 • Szkolny Konkurs Twórczości Obcojęzycznej przygotowany przez nauczycieli języków obcych: panią Martynę Wolską i panią Dorotę Włodarczyk.

Pani Gabriela Małachowska podsumowała zbiórkę makulatury przeprowadzoną w ramach akcji „Studnia dla Sudanu”, „Przywróćmy dzieciom uśmiech” oraz

Konkurs Przyrodniczo – Geograficzny „Mapa Polski i Europy”

Nauczycielka matematyki, pani Agnieszka Szczepanek z dumą przypomniała o sukcesach matematycznych naszych uczniów w

 • V Wawerskich Zawodach Matematycznych i w
 • Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”.

Nasi uczniowie wykazali się również w dziedzinie artystycznej. Jesteśmy pełni podziwu dla występów naszego szkolnego chóru podczas X Przeglądu Pieśni Patriotycznych. Grupę prowadziła nauczycielka muzyki, pani Izabela Piotrowska. W naszej szkole rozwijają się również indywidualne talenty, o których mogliśmy się dowiedzieć w czasie Szkolnego Konkursu Talentów.

Bardzo duża grupa uczniów jest bardzo zaangażowana w życie sportowe szkoły. Uczniowie brali udział w wielu zawodach i turniejach:

 • Mistrzostwa Dzielnicy w piłce siatkowej dziewcząt,
 • Mistrzostwa Dzielnicy w piłce nożnej  chłopców,
 • Mistrzostwa Dzielnicy w łyżwiarstwie dziewcząt,
 • Mistrzostwa Dzielnicy w 4-Boju L.A. chłopców,
 • Mistrzostwa Dzielnicy w piłce siatkowej chłopców kl. V –IV,
 • Mistrzostwa Dzielnicy w piłce siatkowej dziewcząt kl. V,
 • Mistrzostwa Dzielnicy w Tenisie Stołowym Dziewcząt,
 • Mistrzostwa Dzielnicy w Pływaniu Dziewcząt i Chłopców.

Nad sukcesami sportowymi czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: pani Małgorzata Gawenda, pani Aldona Zagrabska i pan Bogusław Wierzbicki.

Szkolny Turniej Tenisa Stołowego i Wiedzy o Sporcie podsumował pan Andrzej Gawenda.

Mamy też sukcesy w turniejach szachowych. Szkolną sekcję szachową prowadzi pani Joanna Szczepańska i Martyna Wolska.

Na zakończenie spotkania pani Dyrektor Małgorzata Wysocka podsumowała wyniki w nauce poszczególnych klas. I miejsce zajęła klasa Va, II miejsce klasa IVb, III miejsce klasa VIb. Serdecznie gratulujemy.

 Turniej szachowy – SP 124 na Stadionie Narodowym

20.06.2015r. odbył się drugi, finałowy turniej szachowy ogólnopolskiego projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Na  Stadionie Narodowym zmierzyli się zawodnicy z całej Polski. Sześcioosobowa reprezentacja z naszej szkoły w składzie: Bartłomiej Mielcuch, Maciej Wilczyński, Jędrzej Grzywacz, Kacper Skrzeczkowski, Filip Rutkowski oraz Bartosz Składanek zajęła 13 miejsce na 71 drużyn. Gratulujemy!

Apel podsumowujący II semestr 2014/2015 – klasy młodsze

Koniec roku szkolnego to okazja do wielu podsumowań. W piątek, 19 czerwca odbył się apel klas I-III poświęcony omówieniu osiągnięć i sukcesów uczniów klas młodszych. Uczniowie brali udział w wielu konkursach. Były to: konkurs recytatorski „Entliczek Pentliczek”, literacki , „Świat lektur”, konkurs wiedzy Omnibus, plastyczny „Krajobrazy Polski”, Mistrzostwa w Tabliczce Mnożenia, Ogólnopolski Turniej Szachy, Konkurs Pieśni Patriotycznej- konkurs chórów, Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Kangur, Życie i twórczość Fryderyka Chopina, Mistrz Ortografii, Konkurs Twórczości Obcojęzycznej.

Apel prowadziła pani Dyrektor Joanna Szczepańska, której towarzyszyli wychowawcy wszystkich klas młodszych. Była to okazja, by nagrodzić wyróżniających się uczniów( a było ich wielu) i zachęcić pozostałych do wypróbowania swoich możliwości. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wycieczka klas trzecich

16 czerwca klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Torunia. Dzieci były w Planetarium, odwiedziły Dom Legend, piekły pierniki. Noc spędziły w zamku w Golubiu Dobrzyniu. Następnego dnia zwiedziły zamek, pojechały do Muzeum Przyrodniczego w Brodnicy. Ostatnim punktem programu było Interaktywne Muzeum w Działdowie.Opiekunami były : Anna Bryll, Elżbieta Kostrzewa, Joanna Szczepańska i siostra Zofia PietraszukTo była wycieczka pełna wrażeń.

Wycieczki, wycieczki, wycieczki

Okres od 15 do 17 czerwca to w naszej placówce czas szkolnych wyjazdów. Wszystkie klasy starsze wyjechały na dłuższe wycieczki, do których przygotowania trwały już od początku roku szkolnego. Wspólny wyjazd to okazja do lepszej integracji, wspólnej zabawy oraz poznania urokliwych zakątków naszej ojczyzny. Klasy czwarte odwiedziły Łódź, Żelazową Wolę, Łowicz i okoliczne atrakcyjne miejsca. Klasy piąte wyjechały do Białowieży, a szóste na Mazury. Wszyscy wrócili z wojaży zadowoleni i pełni wrażeń.

„Mały wolontariat”

W naszej szkole, pod opieką pani Anny Dobrzelewskiej działa grupa uczniów, która uczestniczy w programie „Mały wolontariat”. Wolontariusze świadczą pomoc na rzecz potrzebujących. Pomagają odrabiać lekcje, organizują zbiórki rzeczowe – pomoc w akcji „Szlachetna paczka”. Dzieci pomagały też w sprawnym przebiegu Biegu Papieskiego i szkolnego festynu . Jest to szlachetna akcja, która rozwija poczucie odpowiedzialności społecznej i uwrażliwia na potrzeby innych.

„Odkryj Irlandię”

Dnia 15 maja odbył się koncert czterech artystów, którzy zaprezentowali szkolnej widowni cząstkę kultury irlandzkiej – muzykę tego kraju. Była to muzyka wesoła i rytmiczna. Występ miał charakter wspólnej zabawy, uczniowie klaskali, śpiewali, a nawet tańczyli irlandzkie tańce.

Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

W dniu 22.05.2015r. odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego o tytuł „Mistrza Ping-Ponga SP 124”. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Wystartowało ponad 30 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Mecze były bardzo zacięte. W klasach I-III zwyciężył Bartek Składanek, drugie miejsce zajął Bartek Mielcuch, a trzecie – Jan Zielke. W klasach IV-VI zwyciężył Jeremi Jaworski, drugie miejsce zajął Piotr Wojeński, a trzecie – Mateusz Dudman. Dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników turnieju należą się ogromne gratulacje!

„Wspomnienia łączą pokolenia” XXV Festyn w SP nr 124

Niedzielne, słoneczne popołudnie 31 maja to święto radości i zabawy w naszej szkole. Społeczność szkolna, rodzice, okoliczni mieszkańcy oraz zaproszeni goście już tradycyjnie współtworzyli, wspierali i aktywnie uczestniczyli w naszej szkolnej imprezie. Pani Dyrektor Małgorzata Wysocka serdecznie przywitała wszystkich przybyłych i przypomniała, że tegoroczne spotkanie, to wspomnienie poprzednich festynów. Wszystko zaczęło się w 1992 roku, gdzie przewodnim tematem imprezy było motto „Wszystkie dzieci są nasze”. Nawiązaniem do festynów z minionych lat był program artystyczny przygotowany przez poszczególne klasy oraz okolicznościowa wystawa i pokaz pamiątkowych slajdów. W tym dniu było wokół nas bardzo kolorowo, rozbrzmiewał śmiech i śpiew. Inauguracją festynu była barwna parada wszystkich klas wraz z opiekunami, która przeszła ulicami Falenicy i dotarła na teren naszej szkoły. W chwilę potem podziwialiśmy już występy naszych uczniów na deskach prawdziwej sceny. Konferansjer, pan Jarosław Rosiński wprowadzał nas w muzyczny świat, ilustrujący festyny na przestrzeni 25 lat. Była to wspaniała, wspólna zabawa przy dobrej muzyce. Publiczność mogła również podziwiać występy iluzjonisty oraz adeptów szkoły karate, tańca i języka angielskiego. W tym samym czasie odbywały się zawody sportowe: wyścigi dla przedszkolaków, rozgrywki w dwa ognie usportowione, turniej siatkówki, a także skok o tyczce dla odważnych. Uczestnicy festynu mogli skorzystać też z wielu innych atrakcji. Były to zabawy ruchowe dla najmłodszych, kącik prac plastycznych, okienko niespodzianek, stoiska ze słodkościami, a także pyszne sałatki i inne przysmaki. Była też okazja do drobnych zakupów rzeczowych. Tegoroczny festyn zachwycił jak zwykle dobrą organizacją i wspaniałą zabawą. Dziękujemy rodzicom za pracę na rzecz festynu, sponsorom za hojność, występującym za ciekawe programy artystyczne, pracownikom szkoły za opiekę nad całością.  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.

„Wars i Sawa grają w Szachy”

Dnia 30 maja w Ogrodzie Zimowym Pałacu Młodzieży odbył się finałowy turniej szachowy w ramach projektu „Wars i Sawa grają w Szachy”. Do turnieju dostało się 19 szkół z całej Warszawy, które zdobyły najwięcej punktów w dzielnicowych rozgrywkach. Reprezentacja trzecioklasistów z SP 124 w składzie: Bartek Mielcuch, Maciek Wilczyński, Josh Dudman, Michał Trossowski, Piotr Franaszek oraz Filip Rutkowski miała niełatwe zadanie. Konkurencja prezentowała bardzo wysoki poziom, a naszym uczniom udało się zająć wysokie czwarte miejsce. Gratulujemy!!!

Sportowa Noc

Dnia 22.05.2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Nocy Sportowej zorganizowanej w Zespole Szkół Nr 111 w Warszawie w ramach Lokalnej Akcji Sportowej. W zawodach udział wzięło blisko 80 uczniów z dwóch szkół: SP Nr 76 oraz SP Nr 124. Podczas Sportowej Nocy rozegrane zostały  4 konkurencje: skok wzwyż, turniej piłki nożnej(chłopcy), siatkówka (dziewczynki), gra „Olimpiada” na X-boksie. Rywalizacja rozpoczęła się od skoku wzwyż,  w którym drugie miejsce wywalczyła Julia Ciorga pokonując poprzeczkę na wysokości 120 cm. Trzecie miejsce zajęły równorzędnie trzy zawodniczki, w tym z naszej szkoły Ala Strzeszewska oraz Zofia Jakubowska skacząc 110 cm. Na  IV miejscu uplasowała się Ola Piętka z V klasy, która pokonała tą samą wysokość  – 110cm, tylko w drugiej próbie. Wśród chłopców najwyżej skoczył Jan Larwiński – 130 cm., trzeci był Krzysztof Brandys – 120 cm. Bardzo dobre wyniki osiągnęli również Maciej Cherczyński, Jeremi Jaworski, Piotr Zielke – 110cm.
Kolejnymi konkurencjami były: turniej piłki nożnej(chłopcy), siatkówki (dziewczynki) oraz została rozegrana gra „Olimpiada” na X-boksie.
W turnieju piłki nożnej, po zaciętej walce chłopcy wywalczyli drugie i trzecie miejsce. Dziewczynki rozegrały bardzo ciekawy turniej siatkówki i ostatecznie zajęły drugie miejsce
W grze na X – boksie wśród dziewcząt okazała się najlepsza Zofia Jakubowska, a zaraz za nią Julia Ciorga.
Po ukończeniu wszystkich konkurencji odbyło się wręczanie medali i dyplomów. Organizatorzy zapewnili wszystkim zawodnikom słodki poczęstunek.

Noc Sportowa obfitowała w wiele atrakcji. Dzieci przeżyły wiele pozytywnych emocji , bardzo ciekawie i aktywnie spędziły wieczór.

Bardzo dziękujemy naszym sąsiadom za zorganizowanie tak wspaniałej imprezy sportowej.

Szkolny Konkurs Twórczości Obcojęzycznej

21 maja odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Twórczości Obcojęzycznej. Była to już druga edycja tej imprezy, która z roku na rok ma coraz więcej zwolenników. Spotkanie przygotowały nauczycielki języków obcych, pani Martyna Wolska i Dorota Włodarczyk. W tym roku do konkursu przystąpiło 40 uczniów. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach, klasy starsze i młodsze. Było to widowisko, w którym podziwialiśmy umiejętności językowe uczestników, ich grę aktorską, a także talenty wokalne. Jury po wnikliwej ocenie wyłoniło  zwycięzców:

klasy 4-6:

I miejsce:  Kacper Głaszczka, Weronika Wójcik, Amelia Łempicka (klasa 4b)

II miejsce: Martyna  Nowak, Marta Trznadel, Amelia Ciemniewska, Aleksandra Żmijko, Zuzanna Gorzkowska  (klasa 5a)

III miejsce:  Kinga Bury  (klasa 6b)

klasy 1-3 

I miejsce:  Gabrysia Łapa (klasa 2a)

II miejsce:  Zosia Binkiewicz, Emilka Ostaszewska  (klasa 3a)

III miejsce: Jadzia Kierdal (klasa 1a)

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie, staranne przygotowanie i wspólną zabawę.

„Zaczarowany świat musicali”

W środę 20 maja odbył się koncert muzyczny z udziałem trzech śpiewaków( sopran, tenor i bas) oraz pianisty. Artyści wprowadzili uczniów naszej szkoły w świat musicali i operetek. Śpiewali znane utwory. Występowali w kostiumach, w jakich zazwyczaj podziwiamy ich na deskach prawdziwych teatrów.

„RODACY BOHATEROM”

W kwietniu w Szkole Podstawowej nr. 124  została przeprowadzona zbiórka darów w ramach akcji Rodacy Bohaterom. Zebrane w trakcie akcji dary, kartki z życzeniami świątecznymi trafią do polskich kombatantów, żołnierzy Armii Krajowej, ofiar wojennych i powojennych represji, pozostających na ziemiach utraconych. Bardzo dziękujemy za wsparcie akcji !!! Zebrane dary zostały przekazane do koordynatora akcji Klubu „Batory ”w Otwocku.

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

W naszej szkole na zaproszenie nauczycielki historii, pani Heleny Kroszczyńskiej gościliśmy państwa Barbarę i Zbigniewa Wizimirskich. Pani Barbara Wizimirska jest wieloletnią mieszkanką i autorką wielu książek o Falenicy. Temat spotkania nawiązywał do tematu lekcji; „Co wiemy o swojej małej ojczyźnie?”. Zaproszeni goście przeprowadzili ciekawą lekcję , udostępnili historyczne materiały i przeprowadzili konkurs, w którym uczniowie rozpoznawali ciekawe miejsca dotyczące okolic ich zamieszkania. Spotkanie było bardzo interesujące. Uczniowie klas szóstych byli aktywni i słuchali z dużym zainteresowaniem. Dziękujemy za spotkanie.

Szkolny Jubileusz –„ 61-lecie istnienia szkoły”

8 maj, to dzień w naszej szkole bardzo wyjątkowy. Tego dnia obchodziliśmy 70-tą rocznicę zakończenia II Wojny Światowej oraz 61 rocznicę powstania szkoły. Uroczystości odbyły się w kościele NSPJ w Falenicy, na cmentarzu w Aleksandrowie i szkole. Wzięli w nich udział kombatanci, uczniowie, pracownicy oświaty i władze dzielnicy Wawer, które reprezentował burmistrz Łukasz Jeziorski. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 6a i 6b pod opieką wychowawczyni pani Anny Dobrzelewskiej i Małgorzaty Gawendy oraz nauczycielki muzyki pani   Izabeli Piotrowskiej. Uczniowie w atrakcyjny sposób zaprezentowali historię szkoły, przypomnieli sylwetkę i twórczość patrona Stanisława Jachowicza. Było to ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły.

ZBIÓRKA MAKULATURY

5 maja zakończyła się w naszej szkole wielka zbiórka makulatury. W akcji wzięli udział uczniowie klas starszych i młodszych. Wszyscy uczestnicy wyrazili w ten sposób chęć pomocy mieszkańcom Sudanu. Fundusze otrzymane ze sprzedaży makulatury zostaną przeznaczone na budowę studni w tym kraju. W tym roku padł rekord. Uczniowie naszej szkoły zebrali razem około 1.400 kg. Najbardziej zaangażowały się klasy: 5a – 443 kg, 3a – 237 kg, 4b – 216 kg, 6a – 109 kg, 4c – 67 kg, 3b i 4b po 60 kg, 2b i 5b po 50 kg, 2a – 40 kg, 1b,klasa „0” i 6b po 15 kg. Koordynatorem akcji była pani Gabriela Małachowska. Wszystkim dziękujemy za dostarczenie makulatury, przygotowanie paczek , załadunek i transport.

X PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

29 maja w naszej szkole odbył się X Przegląd Pieśni Patriotycznych pod honorowym patronatem burmistrza Dzielnicy Wawer pana Łukasza Jeziorskiego. Konkurs zakładał podział uczestników na trzy kategorie: przedszkola, klasy I-III i klasy IV-VI szkoły podstawowej. W Przeglądzie wzięły udział dzieci z przedszkola nr 85, 86, 110 i 338 oraz ze szkół podstawowych nr 109, 111, 115, 124. Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Izabeli Piotrowskiej zaśpiewały „Maszerują strzelcy”, „Białe róże” (kl. I-III) i „Pałacyk Michla”, „Czerwone maki na Monte Casino” (kl. IV-VI). Wszyscy uczestnicy spotkania byli bardzo starannie przygotowani. Występom towarzyszyły ciekawe układy choreograficzne z elementami tańca oraz podniosła atmosfera. Podziwialiśmy też piękne i odświętne stroje.

Jury dokonało następującej oceny:

 Przedszkola:

I miejsce: Zespół z Przedszkola nr 110 im. Warszawskiej Syrenki

II miejsce: grupa „Biedronki” z Przedszkola 338

III miejsce: grupa z Przedszkola nr 85 „Leśny Zakątek” oraz zespół „Groszki” z Przedszkola nr 86

 Klasy I-III szkoły podstawowej

I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 124

 Klasy IV-VI szkoły podstawowej

I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 109

II miejsce: chór „Poetyckie nutki” z Zespołu Szkół nr 111

III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 124

IV miejsce: Zespół szkół nr 115

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za wkład w budowanie patriotycznych postaw, podtrzymywanie tradycji oraz kultury pieśni narodowych.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – uroczysty apel

29 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Widowisko poetyczno-muzyczne pt. „Król z narodem, naród z królem ”przygotowali uczniowie klasy VB pod opieką wychowawczyni pani Małgorzaty Szałas. Prezentacja w wykonaniu uczniów ukazała historię tamtego okresu, sytuację społeczno-polityczną, a także modę i zwyczaje. W trakcie apelu mogliśmy podziwiać uczniów w kostiumach z epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzieci tańczyły poloneza i śpiewały patriotyczne pieśni: „Witaj majowa jutrzenko”, „Mazurek trzeciego maja”. Oprawę muzyczną przygotowała nauczycielka muzyki pani Izabela Piotrowska, a stroje udostępniła pani Danuta Migda z Domu Kultury w Józefowie. Spotkanie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja było dla całej społeczności szkolnej dodatkową i ciekawą lekcją historii.

„Z tańcem przez wieki”- koncert muzyczny

20 kwietnia odbył się w naszej szkole koncert muzyczny „Z tańcem przez wieki”. Tancerze zaprezentowali wybrane tańce epoki Średniowiecza, Renesansu i Baroku. Uczniowie zdobyli informacje dotyczące kultury, manier, zwyczajów i strojów tych dawnych epok.

Nasi trzecioklasiści niepokonani w turnieju szachowym

18 kwietnia 2015r. w Wawerskim Centrum Kultury przy ulicy Żegańskiej 1a w Międzylesiu odbył się pierwszy etap turnieju szachowego w ramach projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Reprezentacja SP 124 w składzie: Jędrek Grzywacz, Bartek Mielcuch, Maciek Wilczyński, Michał Trossowski, Filip Rutkowski oraz Tomek Jakubaszek dała świetny popis królewskiej gry. Chłopcy rozegrali 5 rund z reprezentacjami z pozostałych 8 szkół z dzielnic Wawer oraz Wesoła i poprowadzili naszą szkołę do zwycięstwa. Dodatkowo szachiści z SP 124 zajęli najwyższe miejsca na podium: Michał Trossowski – miejsce 3, Maciej Wilczyński – miejsce 2 oraz Filip Rutkowski – miejsce 1. Gratulujemy i życzymy powodzenia w zmaganiach w finałowym etapie turnieju, który odbędzie się 30.05.2015r.

V Wawerskie Zawody Matematyczne – etap II „Matematyka jest miarą wszystkiego” 2014/2015

16 kwietnia 2015 roku o godzinie 13.00 odbył się w naszej szkole II etap V Wawerskich Zawodów Matematycznych  „Matematyka jest miarą wszystkiego” 2014/2015. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 124 im. Stanisława Jachowicza w Warszawie. Konkurs został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycielkę matematyki panią Agnieszkę Szczepanek.

W drugim etapie konkursu wzięło udział  36 uczniów z 8 wawerskich szkół podstawowych, którzy w ciągu 90 minut rozwiązywali 5 zadań otwartych. Po części konkursowej odbyły się warsztaty na temat równowagi (szukanie środka ciężkości, budowa zabawek typu wańka-wstańka, ptak zawieszony na dziobie; zawiłości fizyczne związane ze staniem na jednej nodze i siedzeniem, konstrukcje z makaronu), które poprowadził pan Andrzej Szczechla.

Ogłoszenie wyników oraz uroczyste rozdanie nagród i pamiątkowych dyplomów dla laureatów , uczestników konkursu oraz ich opiekunów nastąpiło po warsztatach.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce oraz tytuł „Super Matematyka Wawra 2015” otrzymał – Igor Trujnara SP 109

II miejsce – Jan Wangrat  SP 218

III miejsce – Tomasz Dawidziuk  SP124

Składamy serdeczne podziękowania sponsorom, a szczególnie Panu  Jerzegmu  Woszczykowi prezesowi WSH FALA .

Wizyta klasy 3 b w Wawerskim Centrum Kultury Falenica

Klasa 3 b w dniu 15 kwietnia odbyła warsztaty plastyczne „Drewniana architektura” w Wawerskim Centrum Kultury Falenica. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Natura, manufaktura artystyczna”. Dzieci wykonały projekt działki , a później zrealizowały swój pomysł tworząc makietę. Spotkanie było okazją do rozwinięcia umiejętności manualnych i poznania oryginalnych technik plastycznych.

WIELKANOCNA PALMA

W niedzielę palmową dzieci z klasy VIb, jak co roku wzięły udział w konkursie na palmę wielkanocną i po raz kolejny wygrały. W tym roku palma mierzyła 8.40m. i prezentowała się bardzo okazale. Była bardzo barwna i wzbudzała zachwyt obecnych. Gratulacje!

SPOTKANIE Z PIŁKARZAMI LEGII WARSZAWA

Czas w przededniu wiosny był w naszej szkole bogaty w różnorodne wydarzenia. Słuchaliśmy koncertu muzyki hip – hop, podziwialiśmy utalentowanych uczniów w konkursie „Mam talent”, a 19 marca gościliśmy piłkarzy zespołu Legia Warszawa. Atmosfera oczekiwania na sportowców była odczuwalna już od samego rana. Przybyli do nas Ondrej Duda (pomocnik), Konrad Jałocha (bramkarz), Dominik Furman(pomocnik), oraz ich opiekun, który równocześnie prowadził całe spotkanie. Pierwsza część widowiska przeznaczona została na pytania do sportowców. Piłkarze odpowiadali chętnie i wyczerpująco. Potem role się odwróciły. Padały pytania od zawodników, a każdy kto znał odpowiedź, otrzymał klubowe suweniry. Wszyscy byli zadowoleni ze spotkania i pamiątkowych autografów.
Spotkanie z okazji  Pierwszego Dnia Wiosny zorganizowała przedstawicielka  Rady Rodziców naszej szkoły – pani Iwona Jaszczyńska.  Dziękujemy.
Na Kanale legii na Youtubie jest już film z wizyty w naszej szkole „Legioniści odwiedzili szkołę w Falenicy”.
www.youtube.com/watch?v=WCWpyye5f_M

SZKOLNY KONKURS TALENTÓW

Samorząd Uczniowski naszej szkoły pod opieką pani Renaty Skorupy przygotował dla wszystkich nieoczekiwaną atrakcję – szkolny przegląd talentów. Były to prezentacje umiejętności uczniów klas IV-VI w różnych dziedzinach. Podziwialiśmy występy teatralne, grę na instrumentach muzycznych, taniec, śpiew, a nawet twórczość malarską na żywo. Wszyscy występujący zdobyli uznanie i aplauz publiczności. W ramach konkursu wyłoniono zwycięzców:

I miejsce    Ula Klimek / Karolina Piegat

II miejsce   Zuzia Szałas i Kinga Kapelewska/ Bernard Niebielski

III miejsce  Paweł Klimek/ Justyna Gugulska

Po spotkaniu odbyła się próba pobicia rekordu szkoły w żonglowaniu piłką nożną. Rekord nie został pobity, ale największą ilość punktów uzyskał Michał Domański.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

MARCOWY KONCERT „ HISTORIA HIP-HOPU”

19 marca gościliśmy w naszej szkole grupę trzech młodych wykonawców muzyki Hip-Hop. Był to DJ Spike, raper Rufin MC oraz Skang- b- boy, czyli tancerz break dance. Prelegent ciekawie opowiadał  o podstawowych elementach tej muzyki. Jest to muzyka młodych ludzi, więc tym większa była uwaga słuchaczy. Była okazja do słuchania, współtworzenia i oglądania układów ruchowych, a także streczowania, tzn. muzycznej zabawy dźwiękiem. Spotkanie bardzo się wszystkim podobało.

SPOTKANIE Z PISARZEM – PANEM ANDRZEJEM MARKIEM GRABOWSKIM

5 marca gościliśmy w naszej szkole pedagoga, autora książek i scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci – pana Andrzeja Marka Grabowskiego. Pisarz przybył na spotkanie z wielką kolorową walizką. Ku miłemu zaskoczeniu i radości dzieci z tajemniczego bagażu wyłaniały się kolejno znani bohaterowie szklanego ekranu: Kot Budzik, Kulfon, potwór Bezkajku i Szefuncio. Pisarz opowiadał o swojej twórczości, historii powstawania niektórych książek oraz czytał fragmenty wybranych utworów. Spotkanie było bardzo ciekawe. Dzieci słuchały piosenek autorstwa pisarza, tworzyły własne dialogi przy zabawie z pacynkami, układały wspólnie początek własnego opowiadania. Pisarz chętnie odpowiadał na pytania czytelników i rozdawał autografy. Dzieci poznały książki pisarza: „Instrukcja obsługi  pieska Jacusia”, „Wojna na Pięknym Brzegu”, „Pirat Jędruś”, „Zenek i mrówki”. Autor napisał ich w sumie 15. Zachęcamy do wspólnej lektury.

  

„Kopciuszek”

Dnia 26 lutego uczniowie klasy 3 b wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Kostrzewą zaprosili  rodziców na przedstawienie pt.” Kopciuszek”. Wszyscy zaangażowali się w przygotowanie widowiska. Uczniowie wykonali dekorację, a rodzice zadbali o odpowiednie stroje. Inscenizacja bardzo się wszystkim podobała i przyniosła dużo radości.

„Koncert karnawałowy”

25 lutego odbył się koncert muzyki rozrywkowej. Muzycy zagrali w czteroosobowym składzie: gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja, śpiew. Repertuar koncertu był ogólnie znany- muzyczne przeboje zachęcały do wspólnej zabawy i śpiewania. Usłyszeliśmy utwory legendarnej grupy The Beatles, Elvisa Presleya, Czerwonych Gitar, Eney i wiele innych. Było głośno i radośnie.

KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI FRYDERYKA CHOPINA

25 lutego odbył się Dzielnicowy Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Uczestnicy olimpiady poznali twórczość i fakty z życia pianisty zawarte w książce Wandy Chotomskiej „ Muzyka Fryderyka Chopina”. Bardzo ważna okazała się znajomość utworów tego wybitnego artysty. Reprezentanci naszej szkoły osiągnęli sukces i zajęli I miejsce. Byli to:

Milena Majewska – 3b

Zuzanna Madej – 3a

Julia Podbielska – 3a

Serdecznie gratulujemy!

Dzień Dziadka i Babci

11 lutego w Oddziale Przedszkolnym  odbyła się uroczystość z okazji  Dnia Babci i Dziadka.Przedszkolaki przedstawiły zaproszonym gościom , ukochanym babciom i dziadkom program artystyczny, w którym recytowały wiersze , śpiewały i tańczyły .  Po występie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, w trakcie którego uczniowie wreczyli zaproszonym gościom upominki.Mamy nadzieję , że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków. Podczas spotkania panowała atmosfera radości  i wzruszenia.

ZAWODY MATEMATYCZNE – ETAP SZKOLNY

19 lutego odbyły się V Wawerskie Zawody Matematyczne. W szkole nr 124 konkurs przygotowała i poprowadziła nauczycielka matematyki – pani Agnieszka Szczepanek. Uczniowie z wawerskich szkół podstawowych przystąpili do pierwszego etapu konkursu, który odbył się w ich rodzimych placówkach. Z naszej szkoły wzięły udział 24 osoby. Dalsze zmagania już 16 kwietnia.

ZABAWY KARNAWAŁOWE, WALENTYNKI

W ostatnim tygodniu Karnawału w naszej szkole dużo się działo. Był to czas przygotowań do zabawy, tańców i radości. Najpierw świętowali uczniowie klas młodszych. 12.02 dzieci z klas 0-III poprzebierane w piękne stroje bawiły się ze swoimi wychowawcami i wodzirejem.

Uczniowie klas starszych mieli dyskotekę z konkursami następnego dnia. Już w czasie lekcji przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wraz z pomocnikami roznosiła walentynkową pocztę.  Na popołudniową dyskotekę przybyło wielu uczniów i zabawa była świetna.

PODSUMOWANIE PIERWSZEGO SEMESTRU

Dnia 4 lutego odbył się w naszej szkole apel podsumowujący osiągnięcia uczniów w pierwszym semestrze roku szkolnego. Spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor Małgorzata Wysocka. Uczniowie ze średnią od 4,75 i zachowaniem wzorowym lub bardzo dobrym wpisywali się do Złotej Księgi. Odbyło się też wręczenie dyplomów klasom z najwyższą średnią w nauce.

I miejsce – klas 5a (średnia 4,47) i klasa 4b (średnia 4,47)

II miejsce – klasa 4a (średnia 4,34)

III miejsce – klasa 4c (średnia 4,07)

Na apelu zostali wyczytani uczniowie ze średnią 5,0 i wyżej. Wymienione osoby otrzymały stypendia szkolne.

Pani Małgorzata Gawenda rozdała nagrody i dyplomy dla osób, które przygotowały i prowadziły w pierwszym semestrze rozgrywki w ramach Ligii Sportowej.

Gratulujemy sukcesów i zachęcamy do dalszej pracy.

„Koncert solistów”

W styczniu uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność wysłuchać muzyków grających na akordeonie, klarnecie i skrzypcach. W programie koncertu znalazły się utwory, które dzieci znały ze słyszenia a w czasie spotkania miały okazję je bliżej poznać. Usłyszeliśmy polkę z programu „Lato z radiem”, melodię klarnetową z filmu Vabank Juliusza Machulskiego oraz utwory takich kompozytorów jak: Ignacy Jan Paderewski, Antoni Vivaldi, Wiaczesław Siemionow, Vincent Monti. Prelegent podkreślał, jak ważne jest zachowanie ciszy w trakcie koncertu w filharmonii (a także w naszej szkole), tak by muzyka mogła zaistnieć i byśmy docenili jej piękno.

UROCZYSTE JASEŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 124

Dnia 19 grudnia w naszej szkole odbyło się bożonarodzeniowe przedstawienie. Jasełka zaprezentowali uczniowie klasy czwartej c i drugiej a, pod opieką siostry Zofii. Chór szkolny, pod batutą pani Izabeli Piotrowskiej zaśpiewał najpiękniejsze kolędy. Były piękne przebrania i wspaniałe dekoracje, które przygotował pan Zbigniew Białowąs. Jasełka oglądał cała społeczność szkolna: dyrekcja szkoły, uczniowie i nauczyciele. Swoją obecnością zaszczycili nas także emerytowani pedagodzy i przedstawiciele Rady Rodziców. Wszystkim wykonawcom przekazujemy słowa pochwały za zaangażowanie i wspaniałą prezentację.

Jasełka w klasie „0”

W czwartek, 18 grudnia uczniowie z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły wystawili jasełka bożonarodzeniowe. W uroczystości uczestniczyła pani Dyrektor oraz licznie zgromadzeni rodzice i dziadkowie.  Dzieci bardzo pięknie prezentowały się w przygotowanych przez rodziców strojach. Dzień wcześniej występ zerówki obejrzeli uczniowie klas pierwszych.

WYCIECZKA DO MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO

Dnia 11 grudnia uczniowie klas trzecich odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Warszawie. W tym roku szkolnym dzieci wzięły udział w dwóch lekcjach muzealnych. Uczniowie klasy III a lepili z modeliny szklane paciorki. Dzieci z klasy III b tkały opaski z włóczki. Obie klasy uczestniczyły także w zajęciach „Na bursztynowym szlaku”. Po wizycie w muzeum każdy może powiedzieć, że historia i archeologia są ciekawe.

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

8 grudnia mury naszej szkoły wypełniła świąteczna atmosfera. Na rodziców i wszystkich odwiedzających czekała moc niespodzianek przygotowanych przez uczniów naszej szkoły oraz artystów – amatorów.  Na przedświątecznym kiermaszu, który już co roku odbywa się w naszej szkole można było wybrać ciekawe ozdoby świąteczne oraz wyszukać ręcznie robione, a jakże urokliwe przedmioty idealne na świąteczny prezent dla najbliższych. Niezwykły nastrój panujący tego dnia potęgowały występy szkolnego chóru. W jego wykonaniu wysłuchaliśmy świątecznych piosenek w języku polskim, angielskim i niemieckim. Mieliśmy też okazję, by podziwiać występy muzyczne indywidualnych artystów. Kiermasz wprowadził nas w klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i był ważnym wydarzeniem dla naszej szkolnej społeczności.

MUZYKA POLSKICH GÓRALI

W grudniu mieliśmy okazję gościć w naszej szkole beskidzką kapelę „Jetelinka”. Artyści ubrani w ludowe stroje bardzo ciekawie opowiadali, prezentowali i grali na nieznanych nam instrumentach. Poznaliśmy prym, sekund, bas, gajdy, fujarki, trombitę, róg. Ich śpiew był piękny i donośny. Koncert był też okazją do wspólnej zabawy. Dzieci poznały taniec tylko dla dziewcząt – z klaskaniem i przytupywaniem oraz taniec zbójecki dla chłopców.

SPOTKANIE Z PISARKĄ

Dnia 4 grudnia 2014 roku w naszej Szkole odbyła się niecodzienna uroczystość. Autorka książek dla dzieci Joanna Papuzińska spotkała się z uczniami klas IV-VI, by opowiedzieć im o powstawaniu opowiadań i wierszy, o tym, że każdy może pisać. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, zadawały pytania, interesowały się tak warsztatem twórczym, jak elementami biografii pisarki ukazanymi w jej utworach. Joanna Papuzińska urodziła się w 1939 roku. Lata wojny, widziane oczami dziecka, przedstawiła potem w swoich książkach: Asiunia i Mój tato szczęściarz. Najchętniej pisze o cieple rodzinnego domu, radości przebywania z bliskimi i obcowania z przyrodą. Jej twórczość charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realizmem współczesnego życia, pozwala postrzegać świat jako miejsce przyjazne i wszystkim życzliwe. Napisała wiele utworów, m.in.: Agnieszka opowiada bajkę, Była sobie Wronka, Chwilki dla Emilki, Czarna jama, Darowane kreski, Gawęda o macierzanku, Jak się koty urodziły, Król na wagarach, Nasza mama czarodziejka, Rokiś, Tygryski, Uśmiechnięta planeta, Wędrowcy. Nie sposób wymienić wszystkich tytułów książek, powstałych w ciągu blisko 50 lat pracy twórczej.

Janina Papuzińska jest profesorem nauk humanistycznych, wykłada literaturę dziecięcą na Uniwersytecie Warszawskim, ma w swoim dorobku wiele rozpraw i artykułów z dziedziny krytyki literackiej, czytelnictwa i bibliotekoznawstwa. Za swoją twórczość otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, Medal im. Janusza Korczaka, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Order Uśmiechu, Złoty Medal „Gloria Artis”, Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY i inne nagrody. Mimo popularności i mnóstwa pracy bardzo chętnie rozmawia z dziećmi w szkołach, przedszkolach, ośrodkach wychowawczych i domach kultury.

Spotkanie w naszej Szkole zakończył konkurs literacki z nagrodami. Przedtem jednak autorka wpisała dzieciom do książeczek imienne dedykacje. Uczniowie przygotowali się starannie do wizyty pisarki. Wykonali piękne plakaty, z zainteresowaniem przeczytali książki, opracowali pytania do wywiadu a nawet quiz na temat wiedzy o bohaterach opowiadań. Osobisty kontakt z twórcą, możliwość zadawania pytań i uzyskania szczerych odpowiedzi to dla dzieci ważna lekcja języka polskiego, historii i wychowania. Dziękujemy uczniom za aktywną, piękną postawę. Dziękujemy Radzie Rodziców, która sfinansowała spotkanie autorskie.  Mamy nadzieję, że takie uroczystości wpiszą się na stałe  w program pracy Szkoły, a dzięki nim czytelnictwo stanie się konkurencją dla gier komputerowych  i tabletów. Wszak patronem naszej Szkoły jest Stanisław Jachowicz – twórca literatury dziecięcej.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 124 w Warszawie Falenicy obchodzono I Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Na zajęciach uczniowie rozmawiali z nauczycielami o prawach dziecka zawartych w dokumencie Światowej Konstytucji Praw Dziecka. Oprócz mądrych rozmów nie brakowało śmiechu i zabaw. Uczniowie (zarówno młodsi jak i starsi) poprzebierali się za bajkowe postacie. Oprócz tego klasy 0-3 przemaszerowały wokół szkoły z balonikami, na których wypisane były prawa, a uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali plakaty informacyjne.

 

,,Krajobrazy Polski- tradycja i współczesność”

Po raz kolejny od wielu lat, odbył się w naszej szkole VIII Dzielnicowy Konkurs Plastyczny pt. „Krajobrazy Polski- tradycja i współczesność”. Dnia 19 listopada 2014 roku uczestnicy klas 0-3 reprezentujący wawerskie szkoły, malowali pod nadzorem komisji prace na temat: „Jesień w oczach dziecka”. Spośród wszystkich prac jury wyłoniło najpiękniejsze. Na zakończenie spotkania organizatorki konkursu: pani Anna Bryll i Wioletta Sędek- wręczyły nagrody i dyplomy. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Lista laureatów:

 Klasy I:

1 miejsce- Klara Szuchnik ZS 70

2 miejsce- Sara Milczek SP124

3 miejsce- Mateusz Krawiecki SP 138

Wyróżnienie- Zuzia Kwapiszewska ZS 120

Klasy II:

1 miejsce- Małgorzata Durbajło ZS70

2 miejsce- Kasia Sędek SP124

3 miejsce- Marta Podpora SP138

Wyróżnienie- Anna Jusińska ZS120

Klasy III:

1 miejsce- Anna Opolska ZS70

1 miejsce- Franciszek Hysek ZS120

2 miejsce- Asia Król SP124

3 miejsce- Witold Szubarga SP216

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

7 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony obchodom  Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowała pani Agnieszka Szczepanek z klasą 5a. Była to ważna lekcja historii. Jeszcze raz uświadomiliśmy sobie, jak ciężko było odzyskać niepodległość  po 123 latach niewoli i jak wielka jest zasługa tych, którzy tego dokonali. Uczniowie klasy 5a w swojej inscenizacji opowiedzieli historię utraty niepodległości, przedstawili politykę zaborców wobec Polaków, próby odzyskania wolności w czasie narodowych powstań oraz przełomowy dla Polski moment zakończenia I wojny światowej i dzień 11 listopada 1918 r. Dzieci zaangażowały się w przygotowanie apelu. Usłyszeliśmy patriotyczne pieśni w wykonaniu naszego szkolnego chóru pod kierownictwem pani Izabeli Piotrowskiej. Pani Dyrektor Małgorzata Wysocka w swoim wystąpieniu zachęcała wszystkich do wspólnego świętowania w dniu 11 listopada, do czerpania sił i radości z tego ważnego narodowego święta.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły

Szkoła Podstawowa Nr 124 w Warszawie troszczy się o bezpieczeństwo swoich uczniów. Co roku we wrześniu wychowawcy  klas 0- III omawiają na lekcjach tematy związane z bezpiecznym poruszaniem się na drogach. Dodatkowo też zapraszamy do szkoły Policję i Straż Miejską. W październiku tego roku także odbyły się zajęcia z Paniami Policjantkami oraz z przedstawicielem Straży Miejskiej. Oba zajęcia dotyczyły zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z dróg miejskich.

Pokaz tańca

We wrześniu odbyły się różne zajęcia pokazowe dla uczniów naszej szkoły. Jednymi z nich były zajęcia taneczne Olimpijskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier – Wasilewski. W zajęciach tych już od wielu lat uczestniczą uczniowie naszej szkoły zdobywając kolejne kategorie: brąz, srebro i złoto.

JESIENNE WARSZTATY PLASTYCZNE

22 października w oddziale przedszkolnym odbyły się „Jesienne warsztaty plastyczne”. Akcję wspomagali rodzice, a zwłaszcza panie Żaneta Pokój , Joanna  Ostaniewicz i Elżbieta Sójka. Mamy zorganizowały materiały  i uczestniczyły w zajęciach razem z dziećmi. Efektem wspólnej pracy były piękne jeże. Dzieci były bardzo zadowolone i dumne ze swoich prac.

„Na cygańską nutę” – listopadowy koncert muzyczny

W październiku odbył się w naszej szkole koncert muzyki cygańskiej pt. „Na cygańską nutę”. Wystąpił zespół w czteroosobowym składzie: skrzypce, akordeon, kontrabas i śpiew. Muzyka oczarowała młodych słuchaczy, porywała do wspólnego klaskania i przytupywania. Prelegent opowiadał barwnie o dawnym, cygańskim życiu, o którym można było usłyszeć w piosenkach. Koncert z muzyką Romów przeznaczony był dla uczniów klas starszych. Dzieci z klas młodszych wysłuchały następnego dnia koncertu pt. „Opowieści starego zegara”.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

14 października to Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, uczniów, pracowników administracji szkolnej oraz wszystkich osób związanych z oświatą.

W naszej szkole tego dnia odbyło się uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych.

Pani dyrektor Małgorzata Wysocka serdecznie powitała zebranych na tę okoliczność gości: przedstawicieli władz, emerytowanych pracowników szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów.

Pierwszaki doskonale przygotowały się do uroczystości pod kierunkiem wychowawczyń: pani Wioletty Sędek (kl. I a), pani Marii Wasilewskiej (kl. I b) i pani Justyny Miętus (kl. I c). Pięknie odśpiewały hymn narodowy (cały i jeszcze dłużej!) oraz przedstawiły program artystyczny, na który złożyły się piosenki i wiersze, w tym utwory autorstwa Stanisława Jachowicza. ”Niech morały z wierszy patrona szkoły – powiedziała pani dyrektor – staną się dla Was przewodnikiem w życiu”.

Następnie dzieci ślubowały, że będą wspaniałymi uczniami, dobrymi kolegami i że będą grzeczne. Pani dyrektor pasowała każdego pierwszaka na ucznia naszej szkoły olbrzymim złotym piórem ze złotą stalówką. Wzruszone i przejęte dzieci przeszły przez symboliczne drzwi – bramę do wiedzy.

Uczniowie klas IV-VI przyjęli ciepło maluchy do grona społeczności szkolnej. W przygotowanym przez nich programie nie zabrakło wskazówek. ʺUwierz w siebie (…), nie warto w miejscu stać” – śpiewała uczennica klasy VI b. Serdeczne życzenia – nawet w językach obcych – skierowali do nauczycieli z okazji ich święta uczniowie VI a.

Do życzeń dzieci dołączyli rodzice. Przewodnicząca Rady Rodziców, pani  Dorota Anczewska, podziękowała ze wzruszeniem ʺza to, że pomagacie nam wychowywać ich na lepszych ludzi”.

Uroczystość zakończył występ grupy akrobatycznej, przygotowany przez panią Aldonę Zagrabską . Pierwszaki żywo reagowały na popisy gimnastyczne starszych koleżanek. One też będą kiedyś tak ćwiczyć.  A na zakończenie uroczystości otrzymały podarki od uczniów starszych klas.

Szkoła Podstawowa nr 124 gospodarzem

XVII Kreatywnej Biesiady u Warsa i Sawy

Nasza Szkoła  miała zaszczyt i przyjemność być organizatorem i gospodarzem spotkania z cyklu „Kreatywne biesiady u Warsa i Sawy”. Bierzemy udział w wymianie doświadczeń między szkołami wyróżnionymi Certyfikatem Prezydenta m. st. Warszawy Wars i Sawa, szkołami tworzącymi optymalne warunki do rozwoju talentów, uzdolnień i zainteresowań uczniów.

Pani dyrektor Małgorzata Wysocka oraz przewodnicząca Szkolnego Zespołu „Wars i Sawa” pani Hanna Wierzbicka uroczyście przywitały wszystkich zaproszonych gości i zaprosiły  do udziału w różnych formach aktywności przewidzianych na to wyjątkowe popołudnie. Gości przywitała także pani Joanna Wojtulewicz, koordynator przedsięwzięcia  „Kreatywne biesiady u Warsa i Sawy” z ramienia Warszawskiego Centrum Inowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Uczestnicy spotkania mieli okazję do wymiany doświadczeń, poszukiwań twórczych inspiracji i integracji. Poczęstunek, rozmowy przy stolikach, terenowa gra integracyjna sprzyjały nawiązywaniu kontaktów i wymiany zdań. Bieg na orientację, który wyzwolił tyle pozytywnych emocji przygotowali nauczyciele  Małgorzata i Andrzej Gawenda oraz instruktor sportu w ramach UKS Falenica pan  Jan Cegiełka.

Nadrzędnym tematem biesiady  była dyskusja o różnych sposobach  motywowania uczniów uzdolnionych i wspieraniu uzdolnień. Zaproszeni goście podzieleni na grupy tematyczne uczestniczyli w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 124:

 • Od modelu do mapy – Gabriela Małachowska i Agnieszka Szczepanek.
 • Szachy dla „zielonych” i nie tylko… – Martyna Wolska, Anna Bryll i Joanna Szczepańska.
 • Teatr młodego aktora – wykonanie rekwizytów – Wioletta Sędek i Ewa Bieńkowska.
 • Teatr po niemiecku dla nieznających języka – Dorota Włodarczyk i Lidia Świć.

 Każdy z warsztatów był przygotowany bardzo ciekawie, z dużym zaangażowaniem prowadzących. Goście z kolei aktywnie włączyli się do zajęć, zadawali dodatkowe pytania,  szukali pomysłów i ciekawych rozwiązań na własne lekcje. Atmosfera warsztatów była serdeczna i przyjazna. Spotkania odbywały się w salach, których wystój był zaaranżowany zgodnie z tematyką zajęć. Dekoracje i wystawy przykuwały uwagę gości również na korytarzach. Wszyscy podziwiali ładny wystój sali gimnastycznej. W przygotowania do Biesiady zaangażowali się nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy szkoły.

Biesiada stała się też okazją do prezentacji talentów i umiejętności dzieci. Przygotowany program artystyczny był bardzo bogaty i obejmował: inscenizację wierszy Stanisława Jachowicza – patrona szkoły, życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji w obcych językach: angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim oraz pokaz akrobatyczny. Prezentację sportową przygotowała pani Aldona Zagrabska.

Spotkanie było podsumowaniem pierwszego etapu  programu realizowanego w naszej szkole, a wspierającym dzieci uzdolnione. Przy tej okazji możemy się pochwalić, że nasza szkoły otrzymała przedłużenie Certyfikatu Warsa i Sawy na kolejną edycję.

Usatysfakcjonowani goście Biesiady wyrazili podziękowania organizatorom, zaś gospodarze – miłym gościom.

„Barwy dźwięku” wrześniowy koncert muzyczny

W naszej szkole rozpoczął się cykl spotkań muzycznych. Tym razem artyści zachwycili zgromadzoną widownię grą na waltorni, misach i gongach. Prelegent barwnie opowiadał o tajnikach muzyki. Tłumaczył, że dźwięk to ruch powietrza, a muzyka powstaje wówczas, gdy wykonawca doda do tego swoje emocje i uczucia. Również nasi uczniowie mogli się poczuć artystami i przez chwilę grali na prawdziwych instrumentach. Występy instrumentalne uzupełniał śpiew tenora, Mirosława Starza. W jego wykonaniu usłyszeliśmy fragmenty dzieł operowych, między innymi Giuseppe Verdiego. Koncert bardzo się wszystkim podobał.

 

 

Warsztaty „Masz babo placek”

Dnia 23 września klasa 3 b wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Kostrzewą wybrała się na wycieczkę do Muzeum Ziemi Otwockiej. Uczniowie mieli wziąć udział w warsztatach archeologicznych w plenerze, ale deszczowa pogoda sprawiła, że plany uległy zmianie. Uczestniczyli za to w warsztatach ,,Masz babo placek”. Dzieci wspólnie przygotowały ciasto, a następnie każde zrobiło swoją chałkę. Kiedy wyroby się wypiekały, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczą dawnych i współczesnych sposobów wytwarzania pieczywa. Ciepłe i pachnące chałki zostały zabrane do domu. Wycieczka była bardzo udana a dzieci chcą pojechać do Otwocka jeszcze raz – na warsztaty archeologiczne, które się nie odbyły.Następnego dnia Muzeum Ziemi Otwockiej odwiedziła klasa 3a

 

Próbny alarm przeciwpożarowy

W trosce o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły w piątek 19 września został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy. Po usłyszeniu trzech długich dzwonków wszyscy wiedzieli, jak się zachować. Uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły szybko i sprawnie opuścili budynek i zgromadzili się na placu z dala od jakiegokolwiek zagrożenia.

Ćwiczenia wypadły pomyślnie!

Harcerstwo to fajna sprawa!

Naszą szkołę odwiedzili harcerze z 144 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Młodzież opowiadała uczniom o zasadach obowiązujących w harcerstwie, zachęcała do wspólnych spotkań i zabaw. Wiodącą fabułą zbiórek dla najmłodszych będą w tym roku „Chruptaki”, klasy II-III będą się bawić w tajnych agentów koła ratunkowego, a najstarsi uczniowie w piratów. Na wspólne podchody, bieganie po lesie, śpiewanie a w przyszłości na rajdy i biwaki zapraszają drużynowi: Sylwia, Karolina i Piotr.

Co nowego w szkole po wakacjach?

Nasza szkoła staje się coraz piękniejsza, bardziej funkcjonalna, bezpieczniejsza. Tradycją naszej placówki stało się przeprowadzanie prac remontowych w czasie letnich ferii uczniów. Podczas tegorocznych wakacji dzięki funduszom Dzielnicy Wawer wyremontowano łazienki na górnym korytarzu. Teraz nie tylko młodsze dzieci, ale i starsze mogą korzystać ze ślicznych toalet.   Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, bawiącym się na szkolnym placu, w sierpniu zamontowano automatyczną bramę wjazdową – finansowaną z pieniędzy szkoły. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem było rozpoczęcie przebudowy i remontu szatni i przebieralni. Ta inicjatywa została sfinansowana ze środków zebranych przez Radę Rodziców podczas festynu i z pieniędzy „zarobionych przez szkołę”, m.in. z wynajmu sal lekcyjnych. Projekt (z sympatii dla szkoły, darmowo) przygotowała Pani Magdalena Arendt. Malowanie sfinansował Pan Robert Fularski. Inwestycję wspomogli finansowo Państwo Kierdalowie i Staszkiewiczowie. Poza pomocą finansową Rodzice aktywnie włączyli się do pomocy przy malowaniu. Jest to dopiero pierwszy etap modernizacji szatni, dalsze prace będą kontynuowane w najbliższym czasie, po zgromadzeniu funduszy.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas, trud i serce, które Państwo wkładają w pracę dla dobra naszych dzieci.

I JUŻ PO WAKACJACH !

1 września 2014 roku – początek roku szkolnego.

Ten dzień uczniowie Szkoły Podstawowej nr 124 rozpoczęli o godz. 9.00 uroczystą mszą świętą. Następnie uczniowie, nauczyciele, rodzice zebrali się na szkolnym wybiegu. Pani Dyrektor, Małgorzata Wysocka, serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych, a szczególnie uczniów klas pierwszych i zerówki. Pani Dyrektor przypomniała zebranym, że 1 września to nie tylko początek roku szkolnego, ale także 75 rocznica zakończenia II wojny światowej. To ważne wydarzenie z historii Polski podkreślili uczniowie, recytując wiersze, ukazujące dramat tamtych dni. Na uroczystości  nie zabrakło ważnych gości. Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer Pan Adam Godusławski i Przewodnicząca Komisji Oświaty Pani Helena Kroszczyńska ciepło powitali uczniów, nauczycieli, rodziców i życzyli zebranym, a szczególnie dzieciom wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i jak najlepszych wyników w nauce.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, aby powspominać wakacje i przygotować się do nowego roku szkolnego.

WSZYSTKIM UCZNIOM, NAUCZYCIELOM, RODZICOM  I DYREKCJI ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW W NOWYM ROKU SZKOLNYM!