Rok szkolny 2015/2016

 

 PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁ W AKCJI „ROWEROWY MAJ/CZERWIEC”

Dziękujemy za udział w akcji Rowerowy Maj/ Czerwiec. Największym zainteresowaniem cieszyła się ona w klasach 0,  Ic, Ib, IIc ,II a. Dla najbardziej aktywnych uczniów przewidziane są nagrody.

Szkolny Konkurs Twórczości Obcojęzycznej

16 i 17 czerwca odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Twórczości Obcojęzycznej. Była to już trzecia edycja tej imprezy, która każdego roku ma wielu zwolenników. Spotkanie przygotowały nauczycielki języków obcych. W tym roku do konkursu przystąpiło 40 uczniów. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach, klasy starsze i młodsze. Było to widowisko, w którym podziwialiśmy umiejętności językowe uczestników, ich grę aktorską, a także talenty wokalne. Jury po wnikliwej ocenie wyłoniło  zwycięzców:

klasy 0-3

miejsce I:

Julia Stanisz, Jadwiga Kierdal, Zofia Wernicka, Oliwia Rajczykowska – klasa 2a

miejsce II:

Zofia Witer, Oliwia Dąbrowska, Joanna Gajewska, Anna Pyra, Justyna Salwa – klasa 1c

miejsce III:

Julia Nawara – klasa 3a

wyróżnienia:

Antonina Larwińska, Barbara Kos – klasa 3a

Gabriela Łapa – klasa 3a

Weronika Maszner, Emilia Nowak, Weronika Ciemniewska – klasa 3b

klasy 4-6:

miejsce I:

Aleksandra Łapa – klasa 6b

wyróżnienie:

Maciej Lutomski, Olena Cegłowska – klasa 5c

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie, staranne przygotowanie i wspólną zabawę.

WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ

Dnia 16 czerwca kl.0 i kl. I c udały się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej. Wciągające zabawy, tor przeszkód, strzelanie z łuku, rzuty włócznią i wiele innych, pieśni i tańce, malowanie twarzy, a także niezwykła wystawa rękodzieła i opowieść o życiu Indian pozwoliły naszym uczniom przenieść się na Wielkie Równiny Ameryki Północnej.

Dzień Mamy i Taty w oddziale przedszkolnym

Dnia 8 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swych Rodziców na uroczystość z okazji dnia Mamy i Taty. Na tę okoliczność przedszkolaki przygotowały dla Rodziców przedstawienie pt. „Rzepka”. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali piosenek, wierszy i życzeń. Po przedstawieniu dzieci wręczyły Rodzicom portrety i wszyscy goście zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek.

DZIEŃ MAMY I TATY W Ic

Dnia 07.06.2016r. w klasie Ic odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Mali aktorzy recytowali wierszyki, śpiewali piosenki. Wszystkie dzieci swobodnie prezentowały swoje umiejętności artystyczno – wokalne. Zaproszeni widzowie z uwagą i podziwem obejrzeli występy, o czym świadczył gorący aplauz . Po przedstawieniu dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie przygotowane prezenty.

Dzień Dziecka w kl. 2a

Bardzo miłą niespodzianką dla dzieci z klasy 2a był piknik klasowy zorganizowany z okazji Dnia Dziecka. Podczas pikniku dzieci dzieliły się tym co miały ,swoimi doświadczeniami i pomysłami. Miały okazje do spędzenia czasu w prosty ale inny sposób niż zwykle. Na świeżym powietrzu wśród drzew grały w szachy i inne gry dydaktyczne. Miały możliwość swobodnego wypowiadania i wymieniania zdań. Największą i dodatkową atrakcją dla uczniów klasy 2a i 1c była przejażdżka samochodami terenowymi, których właścicielem jest grupa 4x 4. Wszystkie dzieci okazały wdzięczność i zadowolenie z bardzo udanego pikniku.

Wychowawca Agata Czekaj

Wycieczka kl. 0 i Ic do Centrum Edukacji Leśnej w Powsinie

Dnia 24 maja dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy Ic wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Leśnej w Powsinie na zajęcia dydaktyczne pt: „Wiosna w lesie”. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach podczas, których między innymi szukały oznak wiosny, tworzyły leśną orkiestrę, a także rozpoznawały odgłosy ptaków. Również zajęcia w lesie pozwoliły na bezpośredni kontakt z przyrodą.

Wycieczka do Magicznych Ogrodów

Dnia 18 maja kl. Ic i II c wybrały się na wycieczkę do Magicznych Ogrodów pobliżu Janowca nad Wisłą. Jest to pierwszy w Polsce park tematyczny zbudowany w oparciu o oryginalną, baśniową historię. Dzieci podziwiały tam olbrzymie gąsienice, smoki, Bulwiaki, Drzewce, wróżki Smużki, magiczne ptaki, psotliwe Mordole i waleczne Krasnoludy. Wszyscy bardzo przyjemnie spędzili czas.

KONKURS CZYTELNICZY

18 maja w bibliotece szkolnej odbył się konkurs, w którym uczniowie mieli możliwość wykazać się znajomością książek o Harrym Potterze. Do konkursu stanęło 13 uczniów. Po blisko 2 godzinnych zmaganiach, tj. odpowiadaniu na niekiedy bardzo szczegółowe pytania, udało się wyłonić zwycięzców; a może zwycięzcami okazali się wszyscy ci, którzy dobrze się bawili czytając opowieści o Harrym Potterze?

I  miejsce:  Maja Horosz,

II miejsce: Jan Niedziałek,

III miejsce: Maciek Żebrowski

AKCJA „ROWEROWY MAJ/CZERWIEC”

Zapraszamy do udziału w akcji Rowerowy Maj /Czerwiec. Akcja ma na celu promowanie zdrowego trybu życia i popularyzacji roweru jako środka transportu. Zasady sportowej rywalizacji są bardzo proste. Wystarczy, że uczniowie zaczną pokonywać drogę z domu do szkoły na rowerach, hulajnogach czy też rolkach.

Każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły na rowerze, otrzyma podpis w swoim kalendarzyku. Kalendarze do udziału w zabawie do odbioru u pani Justyny Prejs sala nr.21 do 16 maja. Nasza zabawa trwać będzie: od 16 maja do 10 czerwca. Dla najlepszych przewidziane są nagrody.

Akademia z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja

29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia, które miały miejsce 3 maja 1791 roku. Klasa 5b przygotowała program artystyczny na część jednego z najważniejszych momentów w historii Polski. Uczniowie przypomnieli koleżankom i kolegom, jak ważną ustawą jest Konstytucja, czym dla nich są pojęcia takie jak Naród, Ojczyzna czy Wolność.

Przegląd Pieśni Patriotycznej- „Śpiewamy o Wawrze…”

28 kwietnia bieżącego roku już po raz jedenasty odbył się w naszej szkole Wawerski Przegląd Pieśni Patriotycznej– impreza, która w tym roku ściśle związana była z obchodami 150- lecia Gminy Wawer. Uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki mieli do zaśpiewania dwa utwory. Jeden z nich to piosenka o Wawrze z tekstem ułożonym samodzielnie, drugi był wykonaniem dowolnie wybranej pieśni patriotycznej.

W tegorocznym Konkursie jury w następujący sposób oceniło wspaniałych uczestników Przeglądu:

I miejsce w kategorii najmłodszej przyznano dzieciom z Przedszkoli Nr: 86 i 110.

I miejsce w kategorii szkół podstawowych otrzymały chóry: z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Nr 9 oraz Chór SP 109.

II miejsce zajął Zespół ze Szkoły Podstawowej Nr 124.

Jak co roku Konkursowi towarzyszyło wiele emocji i wzruszeń!

Konkurs Literacko -plastyczny ,, Przygoda w szkole ”

W kwietniu w naszej szkole odbył się Konkurs Literacko -plastyczny ,, Przygoda w szkole ”. Do konkursy przystąpiły 63 osoby z klas I -III. Najwięcej książek  na konkurs przygotowali uczniowie z klasy IIc, II b i I c. Zwycięzcy zostali wyłonieni na poziomie klas. Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

I miejsce
Julia Dziadek kl. 1a
Zuzanna Foryś kl.2c
Emilia Nowak i Zuzanna Ciorga kl.3b

II miejsce
Anna Pyra kl.1c
Karol Gajewski kl.2c
Patrycja Smaga kl. 3a

III miejsce
Maja Pokój kl.2b
Barbara Kos kl.3a
Bartłomiej Piątek kl. 1c
Wyróżnienia :
Natalia Cacko kl.1b
Justyna Salwa kl. 1c
Zofia Witer kl.1c
Barbara Kwiatkowska kl. 1c
Joanna Bajszczak kl.2a
Filip Mikulski kl.2c
Karol Rzeczkowski kl.2c
Zofia Marteka kl. 2c
Michalina Samborska kl.3b
Tosia Larwińska 3a

Warsztaty ogrodnicze

22 kwietnia klasa 2a wraz z wychowawcą uczestniczyła w warsztatach ogrodniczych w Aninie w Centrum ogrodniczym Flora Point. Warsztaty miały na celu pobudzenie kreatywności oraz odczuwanie przez nie przyjemności.  Zdobyta wiedza oraz  praktyka skłoni dzieci do samodzielnego podejmowania decyzji. Warsztaty pomogły zdobyć dzieciom umiejętność hodowania i pielęgnowania roślin doniczkowych.

W tym roku nasza szkoła już po raz szósty była organizatorem

VI Wawerskich Zawodów matematycznych „ Matematyka jest miarą wszystkiego”.

 

Konkurs został objęty Patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Do konkursu zgłosiło się 183 uczniów klas V i VI z dziewięciu wawerskich szkół podstawowych.  Pierwszy etap – „Potyczki zespołowe” odbył się 25 lutego 2016 roku w macierzystej szkole ucznia. Uczestnicy tej części zawodów musieli zmierzyć się w ciągu 90 minut z 20 zadaniami zamkniętymi. Najlepszymi zespołami okazały się:

I miejsce – 186 pkt., drużyna ze  Szkoły Podstawowej Nr 128

II miejsce – 185 pkt., drużyna ze  Szkoły Podstawowej Nr 124

drużyna ze  Szkoły Podstawowej Nr 109

drużyna ze  Szkoły Podstawowej Nr 204

III miejsce – 182 pkt., drużyna ze  Szkoły Podstawowej Nr 218

14 kwietnia 2015 roku o godzinie 13.00 w Szkole Podstawowej Nr 124 im. Stanisława Jachowicza odbył się  II etap VI Wawerskich Zawodów Matematycznych  „Matematyka jest miarą wszystkiego” 2015/2016. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 26 uczniów z 7 wawerskich szkół podstawowych. Uczestnicy drugiej części konkursu musieli w ciągu 90 minut rozwiązać 5 zadań otwartych, wymagających dużych umiejętności i talentu matematycznego. Bezpośrednio po części konkursowej odbyły się 1,5 godzinne warsztaty na temat: Strategie wygrywające w grach logicznych oraz  Szyfrowanie i deszyfrowanie, które poprowadził p. Andrzej Szczechla, przedstawiciel firmy CoperniKids.

W dniu 14 kwietnia 2016 roku nie udało wyłonić się I, II i III miejsca, ponieważ trzech uczniów uzyskało maksymalną liczbę punktów. Uczniowie Ci, zgodnie z regulaminem, przystąpili do „dogrywki”, która odbyła się 21.04.2016 roku o godz. 8.00 w Szkole Podstawowej Nr 124.  W wyniku dogrywki przyznane zostały dwa pierwsze i jedno drugie miejsce:

I miejsceSzymon Nowak SP 204

                  Antoni Długokęcki  SP 218

II miejsce – Marta Trznadel  SP124

Wyróżnienia otrzymali: Piotr Kazimierczak SP 204, Karolina Kaleta SP 218, Natalia Powałka SP 124, Gabriela Kąkol SP 204, Martyna Nowak SP 124

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z opiekunów szkolnych drużyn.

 

SERDECZNIE DZIEKUJEMY

sponsorom, którzy ufundowali nagrody dla uczestników konkursu i dla laureatów:

Panu JERZEMU WOSZCZYK – PREZESOWI WSH FALA

Państwu Małgorzacie i Januszowi Żukowskim– właścicielom Księgarni „Falenica”

Panu Andrzejowi Kozak i Pani Paulinie Kozak – Mazur – właścicielom Cukierni „Andrzej Kozak”

a także Panu Andrzejowi Szczechla – przedstawicielowi firmy CoperniKids, za przeprowadzenie bardzo interesujących warsztatów.

Dzielnicowy Konkurs Historyczny w Szkole Podstawowej nr 124

W dniu 13.04.2016 r w Szkole Podstawowej nr 124 odbył się finał międzyszkolnego konkursu historycznego „150 lat Wawra”

Organizatorami konkursu były nauczycielki Szkoły 124 Helena Kroszczyńska i Anna Dobrzelewska.

Konkurs wiedzy o dzielnicy adresowany był do wszystkich wawerskich szkół. Etap szkolny odbył się w grudniu 2015r, pozwolił on wyłonić 3 – osobowe zespoły do dalszych rozgrywek. Etap międzyszkolny odbył się 18 marca 2016r i miał formę pisemną. Najwyższe miejsca indywidualnie  w kategorii gimnazjum i liceum zajęli uczniowie – I miejsce Justyna Makowska  Gim 106, II  miejsce Maja Wiśniewska Gim 106, III miejsce Stanisław Kornaszewski  Gim 102, natomiast ze szkół podstawowych  I miejsce Tomasz Hilsberg  SP – 124, II miejsce Jakub Załęcki  – SP 109, III miejsce Antoni Długokącki – SP 218.

Do etapu finałowego zakwalifikowały się zespoły SP 124, SP 218, SP109,  Gim 106 i 102 oraz XXV LO.

Podczas eliminacji finałowych zespoły odpowiadały ustnie na pytania dotyczące historii i współczesności dzielnicy. I miejsce i nagrodę główną dla szkoły zajął zespół SP 124 II miejsce SP 109 III miejsce Gim 106 IV miejsce Gim 102 V miejsce SP 218 oraz XXV LO- wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy.

Nagrodę główną i nagrody indywidualne dla wszystkich uczestników ufundował i wręczył Burmistrz Dzielnicy Wawer Pan Łukasz Jeziorski. Ogromne wsparcie dla organizacji całego przedsięwzięcia udzieliła również obecna podczas finału Pani Naczelnik Wydziału Oświaty Wawer Pani Renata Potrzebowska. Bardzo serdecznie dziękujemy.

Podczas finału swoje drużyny wspierali dyrektorzy szkół oraz dyrektor biblioteki w Aninie.

Podziękowania należą się również Panu Pawłowi Ajdackiemu za pomoc w przygotowaniu pytań do finałowego etapu konkursu.

Dziękujemy uczniom za udział i nauczycielom za ich przygotowanie. Gratulujemy sukcesów.

Mamy nadzieję, że konkurs wzbogacił i poszerzył wiedzę uczniów naszych szkół o historii i współczesności Dzielnicy Wawer.

KONKURS MITOLOGICZNY

6 kwietnia został przeprowadzony w naszej szkole konkurs mitologiczny przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego – panią Renatę Skorupę. Swoją wiedzę zaprezentowali uczniowie z klas piątych. Najwięcej trafnych odpowiedzi udzielili Jakub Jaworski, Zofia Kalinowska i Olena Cegłowska. Gratulujemy.

 

CZEKOLADA – WARSZTATY KULINARNE W KL. 2A

6 kwietnia uczniowie klasy 2a wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Głównym motywem była czekolada. Uczniowie dowiedzieli się z skąd pochodzi czekolada, zrobili także czekoladowe trufle oraz smaczne wafelki. Oprócz dekorowania czekoladą , uczestnicy mieli możliwość dowiedzieć się jakie cenne wartości zdrowotne ma czekolada gorzka oraz dotknąć owoc kakaowca. Zabawa była bardzo słodka i wesoła. W ramach podziękowania dzieci podarowali  Pani Renacie dyplom.

Konkurs literacko -plastyczny ,,  Przygoda w szkole ” dla  klas I-III

Zachęcamy do wzięcia  u działu w szkolnym konkursie . Formą pracy konkursowej jest praca literacko-plastyczna  w postaci dowolnej książki, komiksu o tematyce ,, Przygoda w szkole „. Na okładce należy umieścić imię i nazwisko autora oraz tytuł książki . Książka powinna zawierać przynajmniej 2 ilustracje autorstwa uczestnika konkursu. Pracę składamy do wychowawcy klasy do dnia 22 kwietnia.

PROFILAKTYKA I HIGIENA JAMY USTNEJ

1 kwietnia klasa 2A wzięła udział w warsztatach edukacyjnych z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej, prowadzonych przez  Panią  stomatolog Bożenę Hilsberg. Spotkanie to miało na celu uświadomienie uczniom potrzeby dbania o higienę jamy ustnej oraz zachęcenie do odwiedzania gabinetów dentystycznych.

Składało się ono z pogadanki połączonej z pokazem sposobów mycia zębów. Dzięki atrakcyjności oraz ciekawej formie prowadzonych zajęć wychowankowie bardzo chętnie zadawali pani doktor mnóstwo pytań oraz bardzo przejęli się swoim uzębieniem (obiecali, że będą myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie  ).
Bardzo dziękujemy p. Bożenie Hilsberg za poświęcony czas, cierpliwość oraz wielką życzliwość.

Wielkanoc w klasie 2a

Dnia 22 marca z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych.

Najpierw dzieci rozmawiały o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych, następnie wszyscy wspólnie śpiewali wiosenno-wielkanocne piosenki. W trakcie spotkania uczniowie uczyli się jak wykonać wielkanocny stroik, jak i również bawili się radośnie.

Pierwszy Dzień Wiosny

            W naszej szkole (SP 124 w Falenicy) , jak co roku, pierwszego dnia wiosny odbył się konkurs „Mam talent” organizowany przez Samorząd Szkolny pod kierunkiem pani Renaty Skorupy. Ponad 40 uczniów z klas IV – VI prezentowało swoje umiejętności muzyczne, plastyczne, wokalne, taneczne, teatralne, akrobatyczne i kabaretowe.

Występom towarzyszył konkurs na najlepsze przebranie, a kiedy jury udało się na trudne obrady odbyło się bicie rekordu szkoły w żonglowaniu piłką pod kierunkiem państwa Małgorzaty i Andrzeja Gawendów.

Wszystkie występy bardzo podobały się publiczności, jednak jury mogło nagrodzić tylko nielicznych:

I miejsca: Karolina Piegat –gra na flecie

Wiktoria Ahmadulina – pokaz akrobatyczny

Patrycja Jóźwicka, Kinga Kapelewska, Maja Neska, Zuzia Szałas – pokaz tańca

II miejsca: Zosia Binkiewicz i Gabrysia Gaworska

Hania Malinowska

Milena Majewska

III miejsca: Bernard Niebielski

Elżbieta Kowalczyk

Justyna Gugulska

Maja Horosz

Kaja Irek

W konkursie na najlepsze wiosenne przebranie nagrody otrzymali:

I miejsce – Milena Majewska i Zosia Binkiewicz

II miejsce – Zosia Kalinowska i Zuzia Walenta

III miejsce – Julia Kuwał, Gabrysia Gaworska i Julia Podbielska

Wiosenny kącik przyrody

Wiosna to doskonała pora, by rozbudzić zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Już na początku marca dzieci z oddziału przedszkolnego obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie charakterystyczne dla przedwiośnia. Zainteresowanie tematem zachęciło wszystkich do „podglądania” budzącej się do życia przyrody. Wiele radości sprawiło dzieciom urządzanie kącika przyrody. Do doniczek z ziemią dzieci sadziły i siały różnorodne nasiona: fasolę, rzeżuchę, cebulkę, pietruszkę, owies itp. Dzieci każdego dnia dbają o hodowlę, pamiętają o podlewaniu roślin i z wielkim zaangażowaniem obserwują ich wzrost. Cieszą się każdą dostrzeżoną zmianą. Dzieci nie mogą doczekać się, kiedy rzeżucha i szczypiorek urosną na tyle, aby je zjeść z pysznymi kanapeczkami.

 

 

Wizyta pani pielęgniarki w oddziale przedszkolnym

 Dnia 4 marca dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziła pani Kasia – pielęgniarka szkolna. Pani Kasia za pomocą ilustracji brudnego chłopca przedstawiła zasady higieny i bezpieczeństwa. Pani pielęgniarka opowiedziała o tym jak zachować zdrowie, a także, w jaki sposób postępować w czasie choroby. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważne dla zdrowia jest prawidłowe odżywianie i spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „O natce szczerbatce” i rozmawiały o tym jak należy dbać o zęby. Oczywiście wszystkie przedszkolaki otrzymały od gościa niespodziankę – kolorowankę o zdrowym odżywianiu. Serdecznie dziękujemy pani Kasi za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim za cierpliwość i dobre rady.

  

Finał X Dzielnicowego Konkursu Ekologicznego „Szanujmy wawerskie lasy”

15.03.2016 w Zespole Szkół nr 111, przy ul Poezji odbył się finał X Dzielnicowego Konkursu Ekologicznego „Szanujmy wawerskie lasy”. Nasza Szkoła nr 124, reprezentowana przez Weronikę Wójcik i Karolinę Piegat zajęła II miejsce.
W eliminacjach szkolnych –
I miejsce zajęły gry: W. Wójcik (2 szt.), J. Dec, P. Jarząbskiego i
K. Stańczyka;

II miejsce: M. Majewskiej, Hani Daukszewicz Ii . Forysia;

III miejsce gry: J. Podbielskiej, K. Płazy i A. Łempickiej.
Największą wiedzą ekologiczną i zapałem do udziału w dalszych eliminacjach wykazały się Weronika Wójcik i Karolina Piegat i to One wywalczyły swoją wiedzą i umiejętnościami prezentacyjnymi II miejsce w Dzielnicy Wawer.
Gratulujemy i mamy nadzieję, że pokażą nam swoje dyplomy i nagrody.
Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim Uczniom i Rodzicom za wkład pracy, pomoc  i zaangażowanie w przygotowanie gier planszowych.
Gabriela Małachowska

 

„Chłopcy z Placu Broni”

25 lutego odbyła się wycieczka klas piątych do domu kultury „Świt”. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni” na podstawie książki Rerenca Molnara. Występ aktorów został nagrodzony gromkimi brawami. Przedstawienie bardzo nam się podobało.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE Ic
Dnia 26.01.2016r. w klasie Ic odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Wspaniała publiczność podziwiała i oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które recytowały wiersze, tańczyły i radośnie śpiewały piosenki. Na Babcie i Dziadków czekały również wykonane przez dzieci piękne prezenty i słodki poczęstunek.
Teatrzyk Kamishibai
25 stycznia uczennice klasy 6a odwiedziły dzieci z przedszkola nr 110 w Warszawie Falenicy. Dwie dziewczynki Małgorzata Hajzik i Julia Radzimska opowiedziały przedszkolakom bajkę „Frau Holle” – „Pani Zima” w języku niemieckim i polskim. Uczennice opowiadały i pokazywały barwne obrazki. Był to teatrzyk Kamishibai. Opowiadaniu towarzyszył śpiew i taniec. Wszyscy się dobrze bawili. Taka forma prezentacji baśni braci Grimm została już wcześniej zaprezentowana dzieciom z klasy „0” w naszej szkole.
Spotkanie z pisarzem Grzegorzem Kasdepke
W piątek 8 stycznia uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Grzegorzem Kasdepke. Dzieci dowiedziały się, co było inspiracją do napisania „Kacperiady” i innych książek, zasypały autora pytaniami typu: „Czy lubi Pan swoje książki? Czy lubi Pan śnieg? Czy lubi Pan czytać?” itp. Chyba nie było łatwo odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale pan Grzegorz doskonale sobie z tym poradził. Zaspokoił ciekawość dzieci, a potem podpisał wszystkie podsunięte do podpisu książki. Dla szkolnych łowców autografów była to nie lada gratka.
      

„Cała Polska czyta dzieciom” w klasie Ic

W klasie I c do kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  aktywnie włączyli się rodzice. W trakcie 20-minutowych spotkań rodzice czytają dzieciom ulubione książki lub lektury klasy pierwszej. Uczniowie bardzo lubią te spotkania, a obecność w klasie bliskiej osoby sprawia, że spotkania te stają się dla nich wyjątkowe. Pamiętajmy o tym, że  codzienne czytanie wpływa znacząco na poprawę umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych dzieci oraz podnosi poziom ich czytelnictwa.

Wycieczka klas 1c i 2c do Planetarium Niebo Kopernika

17 grudnia klasa Ic i IIc odwiedziły Planetarium Niebo Kopernika. Jest to najnowocześniejsze planetarium w Polsce. Wyposażone jest w technologie pozwalające na osiągnięcie wyjątkowych efektów wizualnych i dźwiękowych. Po wspaniałym pokazie dzieci zwiedziły również wystawę opowiadającą o eksploracji kosmosu, badaniach kosmicznych i wykorzystaniu ich wyników w codziennym życiu.

Wycieczka klas 1a i 1b do Hopsasa

16 grudnia dzieci z klasy 1 a i 1 b pojechały na wycieczkę do Hopsasa. Uczestniczyły w zajęciach, które miały na celu zapoznanie z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia. Przy pomocy bogato ilustrowanej prezentacji dowiedziały się o: zwyczajach związanych z Wigilią, choince, Bożym Narodzeniu, kolędnikach, jasełkach i szopkach. Obejrzały jasełka kukiełkowe oparte na dawnych tekstach ludowych. Atrakcją była możliwość przebrania się za kolędników. Wiele radości sprawiło im pieczenie i zdobienie pierników.

 

Mikołajkowe wyjście do kina

8 grudnia uczniowie klas starszych w ramach mikołajkowej niespodzianki wybrali się wraz z opiekunami do kina „Falenica”. Obejrzeliśmy film produkcji niemieckiej pt. „Wicher”. Przed projekcją odbyła się rozmowa dotycząca zawodów, które związane są z produkcją każdego filmu. Dzieci poznały bliżej pracę reżysera, scenarzysty, kostiumografa, czy producenta dźwięku. Potem nastąpiła projekcja filmu.  Główną bohaterką filmu była Mika. Dziewczynka miała problemy w szkole i źle zakończyła rok szkolny. Jako karę rodzice zaplanowali dla niej wakacyjny wyjazd do surowej babci- właścicielki stadniny koni. Właśnie tam dziewczynka odkryła swoją pasję i talent. Wicher to koń, którego Mika oswoiła, troszczyła się o niego i jego przyszłość. Film bardzo podobał się naszej szkolnej widowni.

SZLACHETNA PACZKA

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to,
kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Jan Paweł II

W tym roku po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji SZLACHETNA PACZKA. Tym razem była to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego. Pomocą objęliśmy jedną rodzinę. Nad całością czuwały: opiekun Samorządu – Renata Skorupa oraz pedagog- Anna Dobrzelewska. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców, uczniów zebraliśmy nie tylko artykuły spożywcze i higieniczno-sanitarne, ale także odzież, buty, pościel, koce, krzesło obrotowe do biurka dla dziecka, zabawki, gry, książki.  W sumie powstało 25 paczek. Akcja zakończyła się w sobotę,  paczki zostały dostarczone do szkoły podstawowej w Otwocku, skąd wolontariusze przewiozą je do rodziny, którą się opiekują. Zaangażowanie w ten projekt to była lekcja dobroci, wrażliwości, empatii, otwarcia się na potrzeby i problemy innych ludzi. Dzięki Państwa ofiarności i hojności, pomocy w dostarczeniu prezentów, zaangażowaniu dzieci, które spakowały produkty i przygotowały piękne, świąteczne paczki– udało nam się sprawić radość wybranej rodzinie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w tę akcję – rodzicom, dzieciom, nauczycielom, przyjaciołom Szkoły za wielkie i otwarte serca .

WARSZTATY PLASTYCZNE W KLASIE 1A

9 grudnia w klasie 1 a odbyły się warsztaty plastyczne. Akcję wspomagali rodzice. Mamy zorganizowały materiały i uczestniczyły w zajęciach razem z dziećmi. Uczniowie wykonali ozdoby  choinkowe, które będzie można kupić w czasie kiermaszu.

Warsztaty „Domy i domki”

26 listopada klasa 1 a wzięła udział w warsztatach” Domy i domki”, które poprowadziła pani Joanna Zwoleńska. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o różnych domach ludzi i zwierząt oraz wykonały domki własnego pomysłu.W takich zajęciach uczestniczyła też klasa 1 b, ale we wcześniejszym terminie.

Konkurs Piosenki Anglojęzycznej

Dnia 04 grudnia 2015r. w Artystycznym Domu Animacji odbył się V Warszawski Festiwal Piosenki Anglojęzycznej „Start to Sing”. SP 124 była reprezentowana przez zespół Biedroneczki w składzie: Weronika Wójcik, Karolina Piegat, Julia Dec, Maja Horosz, Basia Binkowska (klasa 5b) oraz solistów: Kacpra Głaszczkę ( klasa 5b), Justynę Gugulską (klasa 5b) oraz Hanię Malinowską (klasa 5a). Mimo pięknych wykonań wśród uczniów naszej szkoły nie ma laureatów. Życzymy powodzenia w przyszłym roku.

PODSUMOWANIE AKCJI „RODACY-BOHATEROM”

W listopadzie nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję RODACY-BOHATEROM organizowaną przez wrocławskie Stowarzyszenie Odra-Niemen. Zorganizowaliśmy zbiórkę żywności, z której powstaną paczki dla polskich kombatantów mieszkających dziś za wschodnią granicą naszego kraju.
Bilans naszej zbiórki:
cukier, mąka , kasza, ryż 67 kg
konserwy mięsne, rybne  40szt.
makaron 21 szt.
herbata, kawa , kakao 35szt.
słodycze, ciastka , czekolady, batony 60 szt.
środki kosmetyczne 4 szt.
dania gotowe 10 szt.
olej 6szt.
owoce i warzywa konserwowe 10szt.
galaretki, budynie 10 szt.
środki kosmetyczne 4 szt.
kartki świąteczne z życzeniami i inne.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!


Klasy Ib i IIb zwiedzały Fabrykę Krówek

26 listopada klasy Ib i IIb zwiedzały Fabrykę Krówek w Grodzisku Mazowieckim. Dzieci miały okazję przyjrzeć się smakowitemu procesowi produkcyjnemu, zaprojektować własne opakowanie dla cukierków, a na koniec  własnoręcznie zapakować  łakocie. To była bardzo przyjemna wycieczka!

Ia i Ic w odwiedziły Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

24 listopada kl. Ic i Ia odwiedziły Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Pracownicy nadleśnictwa przeprowadzili dla nas bardzo ciekawe zajęcia. Dzieci odwiedziły ekspozycję przedstawiającą mieszkańców lasów warszawskich – majestatyczne jelenie, okazałe łosie, znane wszystkim dziki, sarny, bobry, niepozorne łasice i wiele innych. Po ekspozycji przenieśliśmy się do miniaturowego lasu, czyli sali z makietą „Cykl życia lasu”, prezentującą cykl życia drzewostanu od nasionka do dojrzałego  drzewa oraz codzienną pracę leśników. Na zakończenie udaliśmy się na zajęcia w terenie, podążając ścieżką edukacyjną „Goździkowe Bagno”. W trakcie zajęć odbyły się również konkursy z nagrodami, a dzieci wykazywały się bardzo dużą wiedzą na temat otaczającej nas przyrody.

KONCERT CHÓRÓW W RAMACH PROJEKTU AKADEMII CHÓRALNEJ ŚPIEWAJĄCA POLSKA
W sobotę 21.11.2015 roku o godzinie 16.30 w Kościele Parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na ulicy Conrada 7 w Warszawie odbył się koncert chórów w ramach projektu  Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska.
W programie można było wysłuchać piosenek i pieśni patriotycznych.
W koncercie brali uczniowie naszej szkoły.

Dzielnicowy Konkurs Plastyczny

Dnia 18 XI 2015 r. w  naszej szkole odbył się już po raz kolejny Dzielnicowy Konkurs Plastyczny pt. ,,Krajobrazy Polski”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-3 z ośmiu szkół wawerskich. Jak co roku dzieci bardzo się starały, aby ich prace były najpiękniejsze.

Odpowiedzialne za organizację konkursu p. A.Bryll, p. B.Korona i p. E.Bieńkowska oraz jury konkursu miało bardzo  trudne zadanie, aby wybrać najlepsze prace.

Nagrody przyznawane były w trzech kategoriach wiekowych: kl. I, kl. II i kl. III.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku szkolnym.

Wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Warszawie klas: I c i II c

18 listopada klasy 1c i 2c uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Dzieci dowiedziały się skąd na ziemiach polskich pojawiły się pierwsze paciorki, które później wykonały z modeliny.

Stypendium „Polish Orphans Charity” 

Uczennica naszej Szkoły Zofia Kalinowska z klasy 5a otrzymała stypendium „Polish Orphans Charity”  przyznawane dla dzieci uzdolnionych artystycznie i manualnie

24 listopada2015 r.  uczniowie klasy 2b pod opieką wychowawcy  Marii Wasilewskiej wzięli udział w warsztatach literackich w Czytelni w Miedzeszynie

Drużynowe rozgrywki szachowe.
Dnia 21 listopada 2015 roku, w Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w szachach szybkich. Zgłosiły się do turnieju 92 zespoły szachowe. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Bartłomiej Mielcuch i Maciej Willczyński ( kl. 4b), Filip Rutkowski (kl. 4a) i Kinga Ostapiuk (kl. 5a). Po rozegraniu 8 rund zajęliśmy 45 miejsce. Poziom zawodników Turnieju był bardzo wysoki.

Gratulujemy naszym szachistom!

SPOTKANIE Z JOANNĄ OLECH

17 listopada  w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 124 odbyło się spotkanie z Joanną Olech – pisarką, ilustratorką, autorką ponad 30 książek dla dzieci, m.in. cyklu powieści o Pomponie czy „Dynastii Miziołków”. Było to kolejne z cyklu spotkań z pisarzami organizowanych od ponad roku.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Pisarka prezentowała swoje książki, opowiadała o warsztacie pracy, czytała fragmenty powieści. Uczestnicy mieli też okazję wziąć udział w konkursie , wcielić się w bohaterów powieści oraz zadawać pytania, dzięki czemu dowiedzieli się np. kto był pierwowzorem Miziołka i Pompona albo – jak napisać własną książkę.

Na koniec Pani Joanna Olech podpisywała swoje książki, które wcześniej można było kupić w bibliotece.

Narodowe Święto Niepodległości

Jak co roku uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej nr 124 wzięli udział w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada.

10 listopada w szkole odbył się apel przypominający o Święcie. Uczniowie klasy V c pod kierunkiem p. Renaty Skorupy przedstawili program artystyczny „Pociąg do niepodległości”, który przypominał najważniejsze wydarzenia z czasów niewoli oraz  drogi Polaków do niepodległości.

11 listopada uroczystości rozpoczęły się o godz. 14.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele parafialnym w Falenicy. Po mszy rozpoczęła się kolejna już Wawerska Parada Niepodległości ,w której uczestniczyli licznie zgromadzeni faleniczanie.

W związku z tym, że tegoroczne obchody przypominały również o 250 rocznicy sceny narodowej, wszyscy uczestnicy Parady otrzymali biało-czerwone maski, a uczniowie szkół wawerskich przygotowali scenki z polskich dramatów.

Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Hanny Szewczyk-Wierzbickiej  przygotowali fragmenty „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry. Jako Aniela wystąpiła Martyna Nowak z Via, w rolę Klary wcieliła się Eleonora Bolesta-Borkowska z VIA, zaś jako Albin wystąpił Bernard  Niebielski z VIb.

Oprócz występów uroczystości uświetniła II Sztafeta Patriotów z Radości do Falenicy. Wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły – Małgorzata i Andrzej Gawendowie

Galeria – Święto Niepodległości

WARSZTATY KREATYWNE
5 listopada miały miejsce w naszej szkole warsztaty kreatywne dotyczące sportu i rekreacji w przestrzeni publicznej w Falenicy, prowadzone przez projektantkę sprzętu sportowego.Wzięło w nich udział 9 uczniów naszej szkoły i 2 uczniów z Zespołu Szkół 111
          

„Ania z Zielonego Wzgórza”

20 października klasy piąte i szóste pojechały do Warszawy na spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” w teatrze Palladium. Przedstawienie przygotowali artyści z Teatru z Czeskiego Cieszyna – Sceny Polskiej. Przedstawienie zawierało wszystkie najważniejsze wątki z powieści Lucygo Mauda Montgomery – od przyjazdu małej Ani na Zielone Wzgórze, aż po jej zdane egzaminy na uniwersytet.

Wyjazd był bardzo udany.

 

 ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH i DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października  odbyło się  ślubowanie klas pierwszych , które w naszej szkole tradycyjnie, od wielu lat ma miejsce w Dniu Edukacji Narodowej. Ślubowaniu i pasowaniu na uczniów nowych członków społeczności szkolnej  towarzyszą obchody Dnia Nauczyciela. Dlatego też oprócz przejętych pierwszoklasistów, ich rodziców i dziadków na uroczystość przybyli także emeryci , przedstawiciele Rady Rodziców oraz osoby związane ze Szkołą.

Uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem swoich wychowawczyń – Elżbiety Kostrzewy, Anny Bryll i Kingi Prejs – przygotowali  wspaniały program, pozwalający wykazać się umiejętnością recytacji wierszy, śpiewania piosenek oraz wiedzą o swoim kraju. Po dokonaniu przez panią dyrektor Małgorzatę Wyocką pasowania na uczniów pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

Uczniów klas I wspierali uczniowie klasy IVb, którzy pod kierunkiem wychowawczyni – Małgorzaty Gawendy – wystąpili z programem przypominającym o Dniu Nauczyciela oraz złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. Na koniec uczniowie klas VI złożyli życzenia w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim. Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Sto lat” dla nauczycieli.

   

Kuratoryjny Konkurs z Języka Polskiego

8 października odbył się szkolny etap Kuratoryjnego Konkursu z Języka  Polskiego . Wzięło w nim udział 10 uczniów klas V i VI. Do etapu rejonowego, który odbędzie się 5 listopada zakwalifikowała się uczennica klasy Via, Zosia Wydrzyńska, uzyskując 91,67% punktów.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

Klasa Va – biegi na orientację

W środę, 7 października uczniowie klasy 5a w ramach zajęć z wychowania fizycznego uczestniczyli w biegach na orientację. Dla chłopców i dla dziewczynek przewidziane były różne punkty kontrolne. W biegach liczył się czas i prawidłowe odczytanie mapy. Najlepiej wypadła Julia Rokicka. Na koniec dzieci dostały po batoniku. Było bardzo miło i cała klasa czeka na następne biegi. Spotkanie przygotował pan Andrzej Kędziorek – instruktor biegów na orientację.

Uczniowie naszej Szkoły zdobyli I miejsce zespołowo  w III EDYCJI KONKURSU O JÓZEFIE WYBICKIM w kategorii SZKOŁY PODSTAWOWE:

1. GŁASZCZKA KACPER

2. HILSBERG TOMASZ

3. SKALSKA ALEKSANDRA

P1120454

Dnia 23 września odbył się w naszej szkole koncert muzyczny

       

 WYCIECZKA KLAS III – WARSZTATY EDUKACYJNE „AKCJA LABIRYNT”

W czwartek, 10.IX.2015 r., klasy 3a i 3b uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych ,,Akcja Labirynt”. Dzieci, podzielone na grupy, brały udział w zajęciach tanecznych, tworzyły muzykę, grały na różnych ciekawych i niespotykanych instrumentach muzycznych. Uczniowie grali w orkiestrze symfonicznej i naśladowali głosem dźwięki muzyki. Wszyscy z wielką chęcią angażowali się w te zabawy z muzyką. Zajęcia prowadzone w takiej formie  bardzo zaciekawiły uczniów.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września odbyła się uroczystość rozpoczęcia  Nowego Roku Szkolnego 2015/16. Po mszy w intencji uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników Szkoły dzieci i opiekunowie zgromadzili  się na wybiegu. Jak zwykle uczniom towarzyszył nastrój oczekiwania na nowe wyzwania i radość powakacyjnych spotkań z koleżankami i kolegami. Uroczystość  trwała stosunkowo krótko, ponieważ upał dawał się wszystkim we znaki.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego uświetniła swoją obecnością Pani Renata Potrzebowska, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania.
Pani Dyrektor Małgorzata Wysocka powitała uczniów, rodziców, nauczycieli  i gości, szczególnie serdecznie jednak  przywitała uczniów „zerówki” oraz klas pierwszych.  Przedstawiła obecnym nowych pracowników Szkoły. Poinformowała również o tym, co działo się w szkole podczas wakacji i niedokończonym na razie remoncie szatni, dementując jednocześnie doniesienia prasy lokalnej na temat znacznej poprawy warunków lokalowych świetlicy.
Po części oficjalnej uczniowie klasy 5b pod opieką wychowawczyni, Martyny Wolskiej zaprezentowali program artystyczny nawiązujący zarówno do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, jak i  76 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

Galeria>>>>>>>Początek roku szkolnego 2015/2016

 

       

 

WYDARZENIA 2014/2015